ZCh Luboń chcą konsolidować spółki sektora chemicznego

Anna Bytniewska
opublikowano: 25-02-2002, 00:00

Zakłady Chemiczne Luboń już wkrótce połączą się z Luboń Management —spółką posiadającą już 95,5 proc. akcji tej firmy. Zintegrowany podmiot zamierza konsolidować mniejsze firmy branży nawozowej oraz spółki produkujące chemikalia nieorganiczne. Pierwsze akwizycje nastąpią w tym roku, zarząd spółki nie ujawnia jednak szczegółów planu.

Zakłady Chemiczne Luboń — drugi w kraju producent nawozów fosforowych i potasowych — oraz spółka Luboń Management ogłosiły plan połączenia. Majątek należący do ZCh Luboń zostanie przeniesiony w całości na Luboń Management, który ma już blisko 95,5 proc. ich akcji.

LM jest spółką utworzoną przez pracowników i kadrę zarządzającą ZCh Luboń. W 1999 r. odkupiła ona od Skarbu Państwa i NFI udziały producenta nawozów. W pierwotnych założeniach przeniesienie majątku na Luboń Management miało nastąpić dopiero po pięciu latach, z chwilą osiągnięcia przez przejmowaną firmę założonych wyników finansowych.

— Satysfakcjonujące wyniki udało nam się uzyskać wcześniej, niż pierwotnie zakładaliśmy. Dlatego też proces integrowania obu spółek rozpoczął się w tym roku —mówi Jacek Żurawski, odpowiadający w spółce za kontakty z prasą.

Jednym z głównych elementów strategii połączonych podmiotów jest udział w prywatyzacji innych producentów nawozów. ZCh Luboń zamierzają stać się ośrodkiem konsolidacji małych i średnich firm. Może to stanowić przeciwwagę dla planów stworzenia holdingu nawozowego w ramach integracji produktowej dużych firm ciężkiej chemii.

Przedstawiciele spółek nie chcą ujawnić szczegółów tych planów.

— Za pół roku będę mógł ujawnić więcej szczegółów w tej sprawie — mówi Kazimierz Zagozda, prezes ZCh Luboń.

Tymczasem ważą się losy programu restrukturyzacji i integracji m.in. takich zakładów, jak ZA Puławy, ZCh Police, ZA Tarnów oraz ZA Kędzierzyn. Wciąż jednak nie wiadomo, czy i w jaki sposób na ich bazie zostanie utworzony holding nawozowy. Na pewno natomiast ZCh Luboń nie mogą sobie pozwolić na działanie w pojedynkę na rynku. W gronie potencjalnych podmiotów, które może zintegrować Luboń, są m.in. Ubocz i Szczecińskie Zakłady Nawozów Fosforowych Superfosfat, w których mniejszościowy pakiet akcji należy do ZCh Police. W grę może wchodzić również odkupienie od Polic wytwórni nawozów fosforowych we Wrocławiu.

Zarząd Lubonia ma także apetyt na inne mniejsze firmy chemiczne nie związane z produkcją nawozów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / ZCh Luboń chcą konsolidować spółki sektora chemicznego