ZCh Police planują kolejne inwestycje w Senegalu

PAP
opublikowano: 18-03-2014, 19:56

Plany inwestycji w instalacje przemysłowe w Senegalu, zwiększenie wydobycia fosforytów w tym kraju i udział w rozwoju senegalskiego rolnictwa były tematem rozmów kierownictwa Grupy Azoty Police z ministrem przemysłu i górnictwa Senegalu Aly Ngouille Ndiaye.

Polityk z Senegalu przebywa w Polsce z czterodniową oficjalną wizytą. Podczas swego pobytu odwiedził we wtorek Szczecin.

"Zależy nam na dalszym zwiększeniu wydobycia surowców w Senegalu. Rozmawiamy również o możliwościach rozwoju instalacji przemysłowych na kontynencie afrykańskim. Dodatkowo korzystając z kompetencji agrarnych polskich instytutów naukowych i z naszych doświadczeń przygotowujemy specjalną ofertę dla rządu Senegalu w zakresie analiz i kompleksowego wsparcia rolnictwa. Te działania z pewnością umocnią naszą pozycję na afrykańskim rynku nawozowym” – poinformował media prezes zarządu Grupy Azoty Paweł Jarczewski.

Senegalski minister przyznał w rozmowie z dziennikarzami, że kraj ten jest zainteresowany zwiększeniem wymiany handlowej z Polską. Zapowiedział, że przygotowywana jest kwietniowa wizyta w Senegalu przedstawicieli polskich firm zainteresowanych inwestowaniem w tym kraju. 30 przedsiębiorstw potwierdziło już chęć uczestnictwa w niej - dodał. Są wśród nich firmy z branży maszyn rolniczych, przemysłu chemicznego, rolnictwa i usług lotniczych.

"Mam nadzieję, że za pośrednictwem kontaktów z Grupą Azoty inwestowaniem w Senegalu zainteresują się inne firmy górnicze" - podkreślił.

Prezes Grupy Azoty Police Krzysztof Jałosiński ocenił, że współpraca biznesowa Grupy z Senegalem, to m.in. miejsca pracy dla Senegalczyków, a dla Polic surowce, i pewność ich otrzymywania po takich cenach, które gwarantują rozwój w Policach produkcji nawozowej.

"W ślad za inwestycjami w Senegalu pójdą inwestycje w Policach, które będą mieć związek z ta działalnością" - zapewnił.

Jałosiński dodał, że polska firma chciałaby zainwestować w produkcję kwasu siarkowego, który miałby trafiać do Senegalu.

Jarczewski zaznaczył, że Grupa Azoty chce rozszerzyć swe zaangażowanie w Senegalu. "Mówimy bardzo poważnie o uczestnictwie w rozwoju przemysłu chemicznego w Senegalu, przetwórstwa fosforu na kwas fosforowy tam na miejscu z udziałem siarki i kwasu siarkowego produkowanego u nas" - dodał.

Wspomniał również o możliwościach inwestycyjnych w zakresie produkcji nawozowej w tym afrykańskim państwie.

"Nie tylko chcemy dostarczać nawozy, ale też składamy ofertę, dotyczącą współpracy z rządem Senegalu w zakresie oceny stanu rozwoju tamtejszego rolnictwa oraz przygotowania rozwiązań systemowych dla niego" - poinformował Jarczewski. Jak wyjaśnił, Polska w tym zakresie ma doświadczenia, którym może się podzielić.

Wyraził też nadzieję, że Senegal stanie się dla Grupy "platformą uczestnictwa w rynku nawozowym na kontynencie afrykańskim".

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police rozpoczęła inwestycje w Senegalu od zakupu pod koniec sierpnia ub.r. 55 proc. udziałów w spółce African Investment Group za 28,85 mln dol. Senegalska spółka posiada koncesje na dostęp do złóż fosforytów i ilmenitów w Senegalu. W grudniu zaś zapowiedziała, że będzie się starać o kolejne dwie koncesje na wydobycie surowców w Senegalu.

Jak informowano wówczas, dotychczas przyznane koncesje pozwalają na zaspokajanie bieżących potrzeb Zakładów, w 2014 r. ma być dostarczonych do Polic 400 tys. ton fosforytów z Senegalu. Spółka podała też, że dzięki dostępowi do własnych surowców Police zaoszczędzą w 2014 r. ok. 30 mln zł.

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. (dawniej Zakłady Chemiczne Police) to jedna z największych firm chemicznych w Polsce i jeden z największych polskich eksporterów. W 1995 roku Police zostały przekształcone w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. W lipcu 2005 r. firma zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W sierpniu 2011 r. Grupa Azoty S.A. kupiła 49,5 mln akcji zwykłych na okaziciela Polic (66 proc. kapitału zakładowego), dzięki czemu spółka ta weszła w skład grupy kapitałowej Azoty.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane