Zdenek Bakala celuje w trzy firmy

Nad trzema transakcjami pracuje właśnie warszawskie biuro funduszu czeskiego miliardera Zdenka Bakali.

Ruszyło warszawskie biuro BXR Partners, czyli spółki z grupy inwestycyjnej BXR Group, założonej przez czeskiego miliardera Zdenka Bakalę.

— Pracujemy nad trzema transakcjami w Polsce, o wartości od 100 do 300 mln EUR. Do połowy roku wyjaśni się, czy je zrealizujemy, czy nie — mówi Rafał Sosna, szef warszawskiego biura BXR Partners. Szczegółów nie ujawnia.

Tymczasem rynek spodziewa się, że w tym roku dojdzie do sprzedaży m.in. Multimediów (dostawca telewizji kablowej i cyfrowej),Onetu (platforma internetowa), TK Telekom (operator telekomunikacyjny) czy Korala (producent lodów). Od dawna spekuluje się też na temat zmian właścicielskich w Netii (operator telekomunikacyjny).

— Przypatrujemy się kilku firmom z różnych branż. W niektórych przypadkach spodziewamy się dużej konkurencji ze strony innych inwestorów, co przełoży się na wyśrubowane wyceny — zauważa Rafał Sosna.

Rafał Sosna do listopada związany był z czeskim funduszem private equity Penta. Kierował jego warszawskim biurem i odpowiadał m.in. za inwestycję w Iglokrak i konsolidację w sektorze dystrybucji żywności mrożonej, a także za Drumet, producenta lin stalowych (w ubiegłym roku został sprzedany przez Pentę inwestorowi branżowemu).

BXR zarządza na świecie 6 mld USD aktywów, lokując je w różnych segmentach rynku. W Polsce firma kojarzona jest przede wszystkim z notowanymna GPW koncernem węglowym New World Resources.

— Jesteśmy elastyczni. Nie mamy ograniczeń sektorowych ani specjalizacji branżowej, ponadto inwestujemy różne kwoty — od 10 mln EUR do 0,5 mld EUR. Nie mamy też szczególnych ograniczeń, jeśli chodzi o horyzont inwestycyjny — wylicza Rafał Sosna. Atrakcyjne branże to — zdaniem Rafała Sosny — m.in. dobra szybko zbywalne, energetyka, szeroko rozumiana służba zdrowia i przemysł.

Poza nowymi inwestycjami warszawskie biuro BXR zamierza też wspierać polskie projekty spółek portfelowych grupy.

— Chodzi tu m.in. o przewoźnika kolejowego AWT, specjalizujący się w eksploatacji metanu Green Gas czy węglowy NWR, który inwestuje w wydobyciew Dębieńsku — deklaruje Rafał Sosna. O BXR było w Polsce głośno, kiedy w 2010 r. NWR próbował przejąć Bogdankę.

— Tematu już nie ma. NWR poszedł do przodu i rozwija projekt w Dębieńsku — twierdzi Rafał Sosna. Kilka tygodni temu pojawiły się z kolei pogłoski o rozmowach o współpracy kapitałowej pomiędzy BXR i Jastrzębską Spółką Węglową (JSW). Strony dementowały, ale prezes JSW przyznał, że przeprowadzał takie analizy, ale na własny użytek.

— Nie odnosimy się do spekulacji na temat rozmów, choć NWR i JSW bezsprzecznie leżą obok siebie i eksploatują podobne pokłady surowca — stwierdza Rafał Sosna.

Fundusz miliardera

BXR Group to firma inwestycyjna założona przez Zdenka Bakalę, czeskiego miliardera. Kontroluje on 50 proc. kapitału funduszu, resztę mają inwestorzy amerykańscy i z Unii Europejskiej. Firma zarządza 6 mld USD aktywów i jak podkreśla Rafał Sosna (szef warszawskiego biura), jest to kapitał właścicielski, a nie pozyskany od inwestorów zewnętrznych. Zdenek Bakala, wykształcony w USA, zbił majątek po powrocie do kraju, na początku lat 90. Najpierw został szefem czechosłowackiego oddziału Credit Suisse First Boston, potem założył własną firmę inwestycyjną Patria, którą sprzedał belgijskiej grupie KBC.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Zdenek Bakala celuje w trzy firmy