Zdenek Bakala rusza na podbój parkietów

Maria Trepińska
opublikowano: 11-04-2008, 00:00

Giełdy w Warszawie, Londynie i Pradze to cel na 2008 r. Zdenka Bakali, czeskiego miliardera i potentata węglowego.

Giełdy w Warszawie, Londynie i Pradze to cel na 2008 r. Zdenka Bakali, czeskiego miliardera i potentata węglowego.

New World Resources (NWR), kontrolowana przez jednego z najbogatszych Czechów, Zdenka Bakalę, w czwartek oficjalnie poinformowała o swoich planach giełdowych. Na celowniku trzy parkiety: Londyn, Praga i Warszawa. Planowana oferta giełdowa NWR ma być skierowana do inwestorów instytucjonalnych i indywidualnych. Jej przygotowaniem zajmują się m.in.: Morgan Stanley, Goldman Sachs International i JP Morgan.

Kiedy spółka trafi na parkiety?

— Trwają przygotowania, dlatego nie podajemy dokładnego terminu, ale na pewno nastąpi to w tym roku — mówi Joe Cook, rzecznik NWR, największego producenta węgla kamiennego w Czechach.

Rynek zdecyduje

NWR przygotowuje prospekt emisyjny oraz emisję akcji serii A. Według Joe Cooka, do obrotu może trafić 25-33 proc. walorów spółki.

— Sytuacja na giełdach ostatecznie zdecyduje o wielkości emisji — dodaje Joe Cook.

Akcje serii B nie będą notowane na giełdzie i pozostaną w wyłącznym posiadaniu kontrolowanej przez Zdenka Bakalę spółki RPG Industries.

Nie jest tajemnicą, że spółka potrzebuje funduszy na nowe przedsięwzięcia, m.in. w Polsce, o których wcześniej informował „PB” — chodzi o budowę nowej kopalni w miejscu zamkniętej kopalni Dębieńsko (w marcu spółka zależna NWR, Karbonia, wystąpiła o koncesję na eksploatację złóż węgla kamiennego w Dębińsku na Śląsku). Poza tym NWR podpisała jesienią 2007 r. umowę z Jastrzębską Spółką Węglową w sprawie eksploatacji kopalni Morcinek, zamkniętej za czasów AWS. Obie kopalnie mają ogromne zasoby węgla koksowego, jednak aby się do nich dostać, potrzeba sporego kapitału. Eksperci szacują, że około 300 mln USD (652,7 mln zł).

— Za 12 lat skończą się pokłady węgla w Czechach, dlatego inwestorzy szukają nowych możliwości prowadzenia biznesu — mówi Jerzy Markowski, wiceminister gospodarki w rządzie SLD-PSL.

Poważna zachęta

NWR wydobywa około 13 mln ton węgla rocznie (polskie kopalnie — 87 mln ton). Strategia rozwoju NWR zakłada m.in. zwiększenie dostępu do złóż w istniejących kopalniach oraz poszukiwanie nowych w Europie Środkowej. W 2007 r. spółka sprzedała około 13 mln ton węgla (w tym ponad 7,7 mln ton koksowego). Z raportu NWR na 2007 r. wynika, że wskaźnik EBITDA wzrósł o blisko 24,2 proc., do 351 mln EUR (w 2006 r. wynosił 283 mln EUR). Marża EBITDA sięgała 26 proc. Zarząd NWR zapowiada przeznaczenie w przyszłości około 50 proc. zysku na wypłatę dywidendy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu