Zdobądź kapitał przed giełdowym debiutem

Marta Bellon
02-11-2011, 00:00

Spółka banku BZ WBK inwestuje w małe i średnie firmy planujące wejście na giełdę. Nawet do 4 mln EUR.

Fundusze private equity czy venture capital to niejedyne źródła, z których przedsiębiorcy mogą otrzymać kapitał. W firmy, które w krótkiej perspektywie czasowej planują wejście na giełdę, inwestują fundusze typu pre-IPO. W takie projekty angażuje się BZ WBK Inwestycje — spółka zależna Banku Zachodniego WBK, która działa na zasadzie funduszu inwestycyjnego. Wchodzi z kapitałem w dojrzałe spółki, działające na rynku od dłuższego czasu i planujące debiut na giełdzie w ciągu dwóch—czterech lat.

Pasywny inwestor

— Inwestujemy kapitał w udziały mniejszościowe, nie zajmujemy się aktywnym zarządzaniem tak jak fundusze private equity. Nasz wkład jest zastrzykiem kapitału, zadaniem spółki jest efektywne jego wykorzystanie.

Z tego względu bardzo starannie selekcjonujemy spółki do naszego portfela, by zgodnie z rolą pasywnego inwestora wspierać spółkę z pozycji rady nadzorczej i uczestniczyć we wzroście jej wartości. Oprócz samego biznesu i otoczenia rynkowego uważnie przyglądamy się też osobom zarządzającym firmą. Sprawni menedżerowie z wizją dalszego rozwoju są dla nas najlepszymi partnerami — mówi Anna Andrzejak, dyrektorDepartamentu Transakcji Kapitałowych i Nadzoru Właścicielskiego Obszaru Rynków Kapitałowych Banku Zachodniego WBK. W jedną spółkę fundusz może maksymalnie zainwestować 4 mln EUR. Nie angażuje się w start-upy.

— W kręgu naszego zainteresowania są małe i średnie firmy. Szukamy spółek z historią operacyjną, by móc zweryfikować, czy kadra zarządzająca radzi sobie w różnych warunkach rynkowych i ze wszystkimi sprawami związanymi z prowadzeniem biznesu. Wchodzimy z kapitałem w spółki, które poradzą sobie ze zwiększaniem skali działalności. Nie jesteśmy ukierunkowani na konkretne sektory, choć bliżej nam do realnej gospodarki, czyli firm produkcyjnych, handlowych czy usługowych niż przedsiębiorstw technologicznych — tłumaczy Anna Andrzejak.

Mniejsze wymagania

Fundusz angażuje się w spółkę na okres 2-5 lat. Gdy firma jest spółką niepubliczną, ustala i spisuje z właścicielami oraz akcjonariuszami kluczowe założenia dotyczące udziału, okresu zaangażowania, kolejnych posunięć czy planów dotyczących upublicznienia. — Jako inwestor jesteśmy zapraszani do rady nadzorczej. To, ilu naszych przedstawicieli w niej zasiada, zależy od wielkości posiadanego przez nas pakietu akcji. Z poziomu rady nadzorczej uczestniczymy w strategicznych dyskusjach, nie angażujemy się jednak w bieżące zarządzanie spółką — mówi Anna Andrzejak.

Oczekiwania funduszu co do stopy zwrotu zależą od czasu trwania inwestycji.

— W kwestii wyjścia ze spółki jesteśmy dosyć elastyczni. Obserwujemy, jak ona się rozwija. Gdy podejmujemy decyzję o zaangażowaniu, szacujemy okres, w jakim zainwestowane przez nas pieniądze przełożą się na wzrost wartości firmy, jak szybko może się ona rozwijać i ile my możemy na tym zarobić. Jako akcjonariusze mniejszościowi jesteśmy pod tym względem mniej wymagający niż fundusze private equity — zaznacza Anna Andrzejak.

Kapitał zdobyty dzięki transakcji z funduszem przedsiębiorcy przeznaczają zazwyczaj na konkretne aktywa, na przykład linie technologiczne, które pozwalają zwiększyć sprzedaż i podwyższyć rentowność firmy, oraz na konsolidację. W swoim portfelu inwestycyjnym BZ WBK Inwestycje ma aktualnie dziesięć projektów, m.in.: i3D — spółkę zajmującą się grafiką komputerową, Pragma Trade — handlującą foliami, Hortico — dystrybutora produktów dla branży ogrodniczej, Krynicki Recykling, zajmującą się recyklingiem stłuczki szklanej, Centrum Klima, produkujące i sprzedające urządzenia wentylacyjne i klimatyzacyjne, Metrohouse & Partnerzy — pośrednika w sprzedaży nieruchomości, call center Holicon i Masterform, zajmującą się obróbką części do maszyn.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Zdobądź kapitał przed giełdowym debiutem