Ze Skarbca wycofano 1,6 mld zł

opublikowano: 09-01-2019, 22:00

Sprzedaż netto towarzystwa była dodatnia w 2018 r., ale nie zapobiegło to spadkowi wartości aktywów.

W grudniu 2018 r. z funduszu (lub funduszy) dedykowanych Skarbca TFI, a więc takich, których uczestnikiem jest jeden bądź ledwie kilku inwestorów, wycofano 1,6 mld zł — wynika z danych, przedstawionych przez towarzystwo. To część biznesu, która nie przynosi firmie istotnych zysków. W skali TFI nie stanowi już także istotnej odnogi, bo aktywa warte były na koniec roku ledwie 441 mln zł, a więc jedną dziesiątą ogółu. Jeszcze miesiąc wcześniej było to 33 proc., a na koniec 2017 r. aż 75 proc. W kwietniu ubiegłego roku wycofano z nich jednak 10 mld zł.

W porównaniu z końcem 2017 r. nieznacznie spadły natomiast aktywa w funduszach skierowanych do szerokiego grona inwestorów. Pod zarządzaniem jest 3,95 mld zł, czyli o 1,9 proc. mniej r/r. To skutek gorszej koniunktury na rynku, bo w skali roku sprzedaż netto wyniosła 201 mln zł.

— Rok 2018 był dla inwestorów jednym z najtrudniejszych w ostatnich latach. Niewiele klas aktywów pozwoliło klientom zarobić. Na rynkach królowała zmienność, a słabsze zachowanie polskiej giełdy nie zachęcało do znaczących zakupów funduszy. Przez większość tego niełatwego czasu Skarbiec TFI był w stanie pozyskiwać nowe aktywa i regularnie zwiększać poziom aktywów funduszy detalicznych pod zarządzaniem. Ostatni kwartał roku, który przyniósł silną przecenę także na odpornym do tej pory rynku amerykańskim, odbił się negatywnie także na naszej sprzedaży — mówi Ewa Radkowska-Świętoń, prezes zarządu Skarbiec TFI.

Stopa zwrotu z inwestycji w akcje Skarbca Holdingu (jest właścicielem Skarbca TFI) za ostatnie 12 miesięcy to minus 12,8 proc. W październiku firma wypłaciła sutą dywidendę (4,4 zł na walor). Kapitalizacja to 145 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Tfi