Zegarek ostatniego cesarza Chin sprzedany za 6,2 mln USD

Bloomberg, MD
opublikowano: 23-05-2023, 19:48
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Zegarek słynnej firmy Patek Philippe, który nosił ostatni cesarz Chin Aisin Gioro Puyi, został sprzedany we wtorek na aukcji w Hongkongu za 48,85 mln HKD (6,2 mln USD), informuje Bloomberg.

Wartość zegarka szacowano wstępnie na ponad 3 mln USD. Aukcja trwała zaledwie siedem minut. Przeprowadzono ją w Hongkongu. Uczestnikami byli głównie kolekcjonerzy z Chin kontynentalnych oraz lokalni. Licytowało sześć osób. Cena wywoławcza wynosiła 18 mln HKD. Nabywcą zegarka jest kolekcjoner z Azji, który uczestniczył w aukcji telefonicznie.

Nie wiadomo kiedy i w jaki sposób zegarek sprzedany w Paryżu w 1937 roku stał się własnością ostatniego cesarza Chin. Wiadomo natomiast, że podarował go Georgijowi Permiakowowi, który był jego tłumaczem w okresie uwiezienia w ZSRR w latach 1945-1950. Permiakow posiadał zegarek w swojej kolekcji do śmierci w 2005 roku. Została ona następnie sprzedana europejskiemu kolekcjonerowi w 2019 roku.

Sam Hines, ekspert ds. zegarków w firmie inwestycyjnej The Fine Art Group powiedział, że sprzedany na aukcji zegarek ma wartość nie tylko w związku z osobą ostatniego cesarza Chin, ale także sam w sobie. Zwrócił uwagę, że to jeden z zaledwie ośmiu znanych zegarków modelu 96 Quantieme Lune.

Bloomberg przypomina, że najdroższy zegarek kiedykolwiek sprzedany na aukcji to Patek Philippe “Grandmaster Chime”. W 2019 roku zapłacono za niego 31 mln USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane