Zelmer silny eksportem

KSA
opublikowano: 01-09-2010, 00:00

Polski rynek małego AGD skurczył się w I półroczu. Spółce udało się poprawić wyniki dzięki zagranicy.

Polski rynek małego AGD skurczył się w I półroczu. Spółce udało się poprawić wyniki dzięki zagranicy.

Z danych GfK Polonia wynika, że polski rynek małego AGD skurczył się w I półroczu o 8,5 proc. Spadła również krajowa sprzedaż Zelmera, ale wolniej, bo o 7,6 proc.

— We znaki dały się powodzie i żałoba narodowa. Jestem jednak przekonany, że II półrocze będzie na rynku polskim znacznie lepsze — mówi Janusz Płocica, prezes Zelmera.

Pomimo tych spadków Zelmerowi udało się poprawić wyniki rok do roku. Przychody za I półrocze wzrosły o 17,9 proc., do 247,2 mln zł. Zysk operacyjny zwiększył się o blisko 50 proc., do 20,8 mln zł. Zelmer wypracował 17,2 mln zł zysku netto, wobec 1,15 mln zł straty przed rokiem (spowodowanej w dużej mierze transakcjami opcyjnymi).

— Nasze przychody wzrosły dzięki eksportowi, głównie sprzedaży w Rosji i na Ukrainie — podkreśla Janusz Płocica.

Rynki te odpowiadają za 2/3 eksportu spółki.

— Mamy tam wciąż bardzo duży potencjał wzrostu. Uzupełniamy asortyment w sklepach i promujemy markę — mówi Janusz Płocica.

Wszystko to ma sprawić, że sprzedaż Zelmera będzie w tym roku rekordowa. Pod względem zysku netto spółka chciałaby się zbliżyć do rezultatu z 2007 r. (34,5 mln zł).

Niebawem powinna ruszyć budowa nowego zakładu Zelmera. Produkcja powinna tam ruszyć w połowie przyszłego roku.

— Pełne efekty tej inwestycji będą widoczne od 2012 roku — podkreśla Janusz Płocica.

Po przeniesieniu do nowej fabryki Zelmer będzie chciał sprzedać nieruchomości w Rzeszowie. Na koniec 2009 r. wyceniano je na około 30 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KSA

Polecane