Zemke: z dokumentów komisji nie wynika, że Borowski był agentem

opublikowano: 14-01-2007, 18:07

Z dokumentów, którymi dysponuje sejmowa komisja do spraw służb specjalnych nie wynika, że Marek Borowski współpracował ze służbami PRL - powiedział PAP w niedzielę przewodniczący komisji Janusz Zemke (SLD).

Z dokumentów, którymi dysponuje sejmowa komisja do spraw służb specjalnych nie wynika, że Marek Borowski współpracował ze służbami PRL - powiedział PAP w niedzielę przewodniczący komisji Janusz Zemke (SLD).

"Nie ma żadnych materiałów w zasobach komisji ds. służb specjalnych, które by wskazywały, że Marek Borowski współpracował ze służbami PRL" - podkreślił Zemke.

W niedzielę tygodnik "Wprost" na swoich stronach internetowych podał, że Borowski został umieszczony w raporcie z likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych jako osoba współpracująca z cywilnym wywiadem PRL. Tygodnik powołał się na źródła zbliżone do sejmowej komisji ds. służb specjalnych.

Zemke dodał, że doniesienia "Wprost" dziwią go, ponieważ Borowski, który kandydował w wyborach prezydenckich (w 2005 r.), został przy tej okazji poddany lustracji. Sąd lustracyjny uznał wtedy, że nic nie wskazuje, aby Borowski był agentem.

"Przypuszczam, że ten proces był bardzo skrupulatny. Gdyby więc był cień wątpliwości co do jego osoby, dawno by to już opublikowano" - tłumaczył Zemke.

Marek Opioła z PiS, członek komisji ds. służb specjalnych, także powiedział PAP w niedzielę, że nie wie o żadnych dokumentach obciążających Borowskiego, którymi dysponowałaby komisja.

Inny członek tej komisji, Jan Bury (PSL) zastrzegł, że nie zna treści sprawozdania z likwidacji WSI, ponieważ w komisji zasiada bardzo krótko. Powiedział jednak, że informacje na temat Borowskiego to, jego zdaniem, element gry politycznej. Jak mówi, nie będzie zdziwiony, jeśli "kolejna" teczka" będzie się pojawiała "średnio raz w miesiącu".(PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane