Zespół Czeleja na pomoc firmom

opublikowano: 19-06-2018, 22:00

Rusza parlamentarny zespół wspierania przedsiębiorczości. Zamierza chirurgicznymi cięciami eliminować biurokratyczne bariery biznesu.

W piątek 22 czerwca 2018 r. ma odbyć się pierwsze merytoryczne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu Przedsiębiorczości, którego inicjatorem i szefem jest Grzegorz Czelej, senator PiS. „Zespół Czeleja” ma na celu namierzanie zbędnych i uciążliwych obowiązków, jakie ciążą na firmach wobec urzędów, i ich kasowanie.

POSŁUCHAJĄ EKSPERTÓW: Senator Grzegorz Czelej, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Przedsiębiorczości, zapewnia, że przy namierzaniu i eliminowaniu barier dla firm zespół będzie liczył się ze zdaniem ekspertów.
Zobacz więcej

POSŁUCHAJĄ EKSPERTÓW: Senator Grzegorz Czelej, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Przedsiębiorczości, zapewnia, że przy namierzaniu i eliminowaniu barier dla firm zespół będzie liczył się ze zdaniem ekspertów. Fot. Marek Wiśniewski

— Chcemy się wpisać w politykę premiera Mateusza Morawieckiego wprowadzania ułatwień dla przedsiębiorców. Uważamy, że jest jeszcze na tyle dużo niepotrzebnych obciążeń biurokratycznych, że nasz zespół będzie miał co robić — mówi Grzegorz Czelej, senator PiS.

Jak się dowiedzieliśmy, otwarte na współpracę z jego zespołem jest Ministerstwo Finansów (MF). Dowodem na to jest potwierdzenie udziału w piątkowym posiedzeniu Pawła Gruzy, wiceministra finansów. Połączenie sił z resortem znacznie zwiększy szanse na uchwalanie zmian korzystnych dla przedsiębiorców. Ponadto zespół chce uzyskać wsparcie ekspertów biznesowych.

— Będziemy współpracować z ekspertami z organizacji przedsiębiorców. Zarówno z tych największych jak i mniejszych, branżowych. Będziemy otwarci na ich sugestie, oceny i podpowiedzi. Ufam, że razem zidentyfikujemy i wyeliminujemy szereg barier i uciążliwości z którymi borykają się firmy — mówi Grzegorz Czelej.

Czym na początek zajmie się zespół?

— Na najbliższy piątek zaplanowaliśmy kilka tematów. Chcemy omówić np. problemy wynikające ze zbyt dużego zakresu sprawozdawczości, jaki muszą firmy realizować wobec Głównego Urzędu Statystycznego. Chodzi o to, aby przedsiębiorcy nie musieli raportować do GUS-u informacji, które są już w posiadaniu urzędów, np. ZUS-u czy skarbówki. Będziemy dążyli do takiej zmiany — podkreśla Grzegorz Czelej.

Jego zdaniem, problematyczny jest też termin, w jakim firmy muszą raportować do GUS-u.

— Mają na to czas do piątego dnia kolejnego miesiąca. Z sygnałów, jakie dostajemy od przedsiębiorców, wynika, że to zbyt szybko. Do piątego dnia nowego miesiąca firmy nie zdążają przekazać kompletnychdanych i są zmuszone przekazywać niepełne. Dobrym rozwiązaniem byłoby ustalenie takiego terminu np. na 20. dzień nowego miesiąca — mówi szef zespołu.

W piątek proprzedsiębiorczy zespół planuje także zająć się problemami faktur.

— Obecnie okres rozliczeniowy faktur kosztowych wynosi trzy miesiące. Uważam, że należałoby go wydłużyć do sześciu miesięcy. Jeżeli MF da zielone światło, to będziemy taką zmianę przeprowadzać — mówi senator.

Kolejnym tematem piątkowego posiedzenia ma być kwestia deklaracji na poczet podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego.

— Powierzchnia gruntów wykazywana w deklaracji powinna być zgodna z powierzchnią z ewidencji geodezyjnej gruntów, więc dane te są już w ewidencji gruntów. Po co więc przedsiębiorcy muszą to wskazywać jeszcze w deklaracji? To chyba zbędna biurokracja — mówi senator.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu