Zgoda w Grupie Nowy Szpital

Po miesiącach negocjacji jest porozumienie — Marcin Szulwiński wykupi wspólnika, a za rok wprowadzi spółkę na GPW.

Marcin Szulwiński i Adam Roślewski, współwłaściciele Grupy Nowy Szpital, przez wiele miesięcy negocjowali ścieżkę wyjścia z inwestycji w sieć 13 szpitali w północno- -zachodniej Polsce. W końcu osiągnęli porozumienie. Marcin Szulwiński wykupi 25 proc. udziałów dotychczasowego partnera, a pieniądze pozyska z długu, Adam Roślewski natomiast pozbędzie się reszty udziałów za rok, z tym że pieniądze wpłyną z debiutu publicznego (IPO).

— Porozumieliśmy się z Adamem Roślewskim co do ścieżki wyjścia z inwestycji. Dokonałem wykupu części akcji, a w połowie roku chcemy podjąć decyzję o debiucie giełdowym — potwierdza Marcin Szulwiński. Adam Roślewski chce pozbyć się udziałów, ponieważ przez ostatnie lata miał poczucie, że nie ma wpływu na funkcjonowanie spółki, którą obserwował z pozycji szefa rady nadzorczej.

Chce też zdobyć pieniądze na realizację innych przedsięwzięć biznesowych. Grupa Nowy Szpital zamierzała zadebiutować na giełdzie już latem, ale plany przesunęły się o rok. Przeszkodziła słaba koniunktura na GPW i brak zainteresowaniaakcjonariuszy finansowych, by objąć akcje w tzw. pre-IPO.

Najwyraźniej wycena spółki na poziomie ponad 100 mln zł była dla nich za wysoka. Spółka mogła nabrać nadmiernego apetytu na gotówkę przez wcześniejsze transakcje sprzedaży aktywów medycznych, windujące w górę wskaźniki cena/zysk. Sprzedaży na giełdzie nie sprzyja teraz ryzyko polityczne i wygrana PiS, które faworyzuje publiczne szpitale. Dlatego spółka będzie pewnie musiała ograniczyć apetyt na nowe inwestycje.

— Chcemy skoncentrować się na szpitalach, głównie powiatowych, które mają umowy z płatnikiem publicznym. Jeśli będzie to możliwe, chcemy dokonywać kolejnych akwizycji — mówi Marcin Szulwiński. Przychody Grupy Nowy Szpital w 90 proc. pochodzą z kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Nadal nie wiadomo, czy i na jakich zasadach będą one zawierane. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu