Zielona fala nadal dominuje na GPW

Waldemar Borowski
opublikowano: 09-12-2008, 17:05

Końcówka dzisiejszej sesji na warszawskim parkiecie była praktycznie programowa. Inwestorzy obawiając się, zgodnie z  harmonogramem, realizacji zysków na Wall Street oddali trochę przestrzeni niedźwiedziom. Jednak sprzedający okazali się zupełnie nieprzygotowani do  przejęcia inicjatywy, godząc się na wzrost WIG20 o 1,95 proc. Takie zakończenie utrwala pozytywny obraz ostatniej tendencji na GPW, gdzie bożonarodzeniowe  wzrosty są milej widziane, niż spadki. Kolejny udany dzień notowań, zwiększa jednak możliwość korekty tego imponującego marszu naszych indeksów.

Pierwsza godzina handlu na GPW, ku pewnemu zaskoczeniu przebiegała w czerwonej strefie, ale po mikroskopijnych obrotach widać było, że ten stan rzeczy wynika z decyzji i ospałości popytu, której druga strona nie potrafiła wykorzystać. Wystarczyło jedno zdecydowane uderzenie, aby całkowicie odwrócić tendencję i nasz indeks największych spółek skierował się na północ. To pokazuje przewagę kupujących akcje w ostatnim okresie i to, że w głównej mierze od ich nastrojów zależy przebieg sesji oraz jej zakończenie.
Warszawskie byki dostawały też wsparcie od ich europejskich odpowiedników, których ucieszyła poprawa wskaźnika ZEW, obrazującego nastroje niemieckich inwestorów w grudniu, do -45,2 pkt., co dało asumpt do poderwania indeksów w górę. Dobrej atmosfery nie był w stanie popsuć nawet znaczący spadek produkcji przemysłowej w W. Brytanii o 1,4 proc. mdm za październik, a londyńskie indeksy należały do  liderów zwyżek, ustępując jedynie wiedeńskiemu ATX.

Dzisiaj na rynki dotarło kilka nienajlepszych informacji z gospodarek realnych, w tym większe niż się spodziewano skurczenie PKB Japonii, czy obniżenie produktu krajowego na Węgrzech, ale z reakcji inwestorów widać, że traktowane one są jak przysłowiowe „odgrzewane kotlety” i nie robią na graczach większego wrażenia. Byki zamierzają spędzić zbliżające się święta w miłej atmosferze i sukcesywnie starają się  realizować swój cel, pozwalając podaży, co najwyżej, na krótkotrwałe sukcesy.

Na GPW tym razem za rosnącymi wycenami banków podążał też KGHM, który korzystał na zwyżkach swoich rywali BHP Billiton i Xstraty, a w końcowej fazie przyłączyła się do niego TP SA i dzięki temu WIG20 utrzymywał przez dłuższą część sesji bezpieczny dystans od wczorajszego zamknięcia. Prawdziwą fiestę przeżywają akcjonariusze Polnordu i GTC. Deweloperzy, ze składu naszych blue chipów, na przestrzeni zaledwie 3 tygodni dają zwrot  rzędu 50 proc. i obok Petrolinvestu należą do najlepszych inwestycji na GPW. Udziałowcy spółki poszukującej ropę w Kazachstanie dają przykład, że wiara może dokonać cudu i drastycznie podnieść wycenę firmy. Niestety nadal słabość wykazują PKN Orlen i Lotos, które nie potrafią przekuć na zwyżki spodziewanej redukcji wydobycia „czarnego złota” przez naftowy kartel na najbliższym spotkaniu, a bez nich, o kolejny, mocny strzał w górę naszych indeksów, nie jest łatwo. Z mniejszych firm na uwagę zasłużyły notowania Optimusa, który wykorzystał zadowalające dla siebie orzeczenie sądu do podreperowania portfeli akcjonariuszy.

Przed świętami czekają nas jeszcze dwa istotne wydarzenia, które wspomogą rynki akcji. Spotkanie OPEC w Algierii, gdzie kartel prawie na pewno zdecyduje się na obniżenie wydobycia o 1,5-2,5 mln baryłek dziennie oraz posiedzenie Rezerwy Federalnej, w sprawie ustalenia wysokości stóp procentowych w USA.  Coraz ciekawiej zapowiada się to drugie wydarzenie. Rząd USA, który intensywnie zwiększa zadłużenie jest zainteresowany niskim kosztem pieniądza i rynek uwzględnia już cięcia o 50 pkt. bazowych. Z drugiej jednak strony niestandardowe pozostawienie ich przez Rezerwę Federalną na niezmienionych poziomach, po pierwszym szoku, byłby bardzo dobrym sygnałem, o przywróceniu równowagi w systemie finansowym.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Waldemar Borowski

Polecane