Zielona, magazynowa wyspa

MIB
opublikowano: 17-01-2013, 00:00

Okiem praktyka

WOJCIECH SZMULCZYŃSKI

dyrektor handlowy Still Polska

Spowolnienie gospodarcze zmusza właścicieli firm do redukcji wydatków, a mimo to logistyka magazynowa wychodzi z kryzysu obronną ręką. Jednak niepewna sytuacja na rynku powoduje, że większą dynamikę wzrostu niż sprzedaż nowych wózków widłowych notuje sprzedaż sprzętu używanego. Stały wzrost popytu na nowy i używany sprzęt, plany inwestycyjne w Polsce i poszerzanie oferty produktowej– to dzięki temu firmy oferujące rozwiązania dla logistyki magazynowej wciąż zyskują klientów, chociaż w niepewnych czasach wielu przedsiębiorców tnie koszty i szuka oszczędności w każdej inwestycji. Dlatego większy wzrost notuje segment wózków używanych. W 2012 r. sprzedaliśmy o 15 proc. więcej używanych wózków widłowych niż w roku poprzednim, przekraczając granicę 800 sztuk. Poprawę widać także w sprzedaży nowego sprzętu, gdzie również uzyskaliśmy dwucyfrowy wzrost.

Z danych za pierwszą połowę 2012 r. zebranych przez Grupę Kion, właściciela marki Still, wynika, że popyt na rynku pierwotnym wózków widłowych spadł w Europie o 7,9 proc. (sprzedano ich o 164 200 mniej niż w drugim półroczu 2011 r.). Znaczny spadek sprzedaży dotyczy przede wszystkim Europy Zachodniej, gdzie popyt był o 8,8 proc. mniejszy. Na wschodzie Europie spadek wyniósł 3,3 proc. Na tym tle sytuacja w Polsce przedstawia się bardzo korzystnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MIB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu