Czytasz dzięki

Zielona sesja na GPW przy małych obrotach

  • PAP
opublikowano: 17-08-2020, 18:51

Przez większą część poniedziałkowych notowań WIG i WIG20 znajdowały się pod kreską. Ostatecznie wszystkie główne indeksy zwiększyły jednak swoją wartość, a najlepiej zaprezentował się mWIG40 zwyżkując o ponad 1 proc. Zdaniem Sobiesława Kozłowskiego, dyrektora departamentu analiz i doradztwa Noble Securities, polskiemu rynkowi akcji pomogło osłabianie się amerykańskiego dolara.

"Poniedziałkowa sesja odbyła się bez większej historii. W porównaniu do nie tak odległych sesji z obrotami na GPW sięgającymi ponad 1 mld zł, obroty rzędu ok. 700 mln zł są niewielkie. Z kolei warto zwrócić uwagę na otwarcie notowań w Stanach Zjednoczonych, gdzie S&P 500 i Nasdaq Composite są blisko swoich historycznych rekordów" - powiedział PAP Biznes Sobiesław Kozłowski.

Zdaniem eksperta polskiemu rynkowi akcji pomaga osłabianie się dolara amerykańskiego.

"Słabszy dolar sprzyja zarówno surowcom, jak i rynkom wschodzącym" - ocenił Kozłowski.

Na poniedziałkowym zamknięciu WIG20 urósł 0,3 proc. do 1.862,12 pkt., WIG zwyżkował 0,49 proc. do 52.889 pkt., mWIG40 poszedł w górę o 1,1 proc. do 3.707,35 pkt., a sWIG80 zakończył sesję 0,13 proc. nad kreską do 14.762,33 pkt.

Obroty na GPW wyniosły 700 mln zł, z czego 444 mln zł przypadło na spółki z WIG20. Inwestorzy najczęściej handlowali akcjami CD Projektu (132 mln zł) oraz Biomedu-Lublin (131 mln zł).

W momencie zamknięcia notowań na GPW niemiecki DAX szedł w górę o 0,12 proc., a S&P 500 zwyżkował o 0,4 proc.

Na koniec sesji, 12 z 15 branżowych indeksów z GPW było nad kreską. Na czele wzrostów po raz trzeci z rzędu znalazł się WIG-leki, którego wartość w poniedziałek zwiększyła się o 6,44 proc. Na kolejnych pozycjach znalazły się spółki z sektora górniczego (ok. 3 proc.) oraz branża informatyczna (2,37 proc.).

Najbardziej straciły: WIG-banki (-0,69 proc.) oraz WIG-budownictwo (-0,62 proc.).

Z WIG20 najmocniej zwyżkowały akcje KGHM, o ok. 3 proc. do 135,95 zł. Na drugiej pozycji wśród najbardziej zyskownych blue chipów znalazła się kolejna górnicza spółka - JSW, której kurs wzrósł o 2,72 proc.

"Dobra forma polskich spółek wydobywczych wynika z pozytywnego wpływu osłabienia dolara na surowce. W kontekście KGHM warto dodać, że ostatnia korekta na srebrze, choć gwałtowna, to była krótkotrwała i srebro wraca do wyższych poziomów" - powiedział Kozłowski.

Swoje historyczne maksima poprawił Dino Polska, którego notowania wzrosły o 1,74 proc. do 233,6 zł.

Z kolei najbardziej stracił Lotos, który potaniał o 3,31 proc. Istotnej przeceny doznał także mBank (-2,89 proc.).

Notowania Tauronu po raz czwarty z rzędu znalazły się pod kreską - energetyczna spółka poszła w dół o 1,68 proc.

Trzecią sesję z rzędu liderem wzrostów wśród firm z mWIG40 był Biomed-Lublin. Medyczna spółka urosła o ponad 15,32 proc., choć na otwarciu notowań była pod kreską. W poniedziałkowe przedpołudnie spółka poinformowała, że rozpoczęła proces wytwarzania immunoglobuliny anty SARS-CoV-2 z osocza ozdrowieńców.

W indeksie średnich spółek mocno urosły walory Asseco South Eastern Europe (4,8 proc.).

Szóstą sesję bez spadków zanotował Comarch, który w trakcie sesji poinformował, że ma umowę ramową z Vodafone New Zealand na dostawę i utrzymanie systemów IT, o wartości co najmniej 295,4 mln zł. Spółka zakończyła dzień ze wzrostem o 4,65 proc.

Czwartą sesję z rzędu - tym razem o ok. 3 proc. - podrożały akcje Kruka.

Wśród spółek z mWIG40 najbardziej potaniały akcje BNP Paribas (-2,7 proc.) oraz Budimexu (-1,91 proc.).

W sWIG80 najmocniej zwyżkowały, o 7,52 proc., akcje Stalproduktu. W indeksie małych spółek istotnie zyskał także AB SA (5,16 proc.), a także Polimex-Mostostal, który podrożał o ok. 5 proc.

Z indeksu małych spółek najwięcej stracili posiadacze akcji Medicalgorithmics (-4,71 proc.) oraz Elemental Holding (-4,69 proc.).

Na szerokim rynku wyróżniły się walory Airway Medix, które urosły aż o 98,12 proc. W piątek firma poinformowała, że spółka zależna Airway Medix otrzymała od Federal Drug Administration zatwierdzenie do sprzedaży na rynku amerykańskim urządzenia pod nazwą Cuffix, umożliwiającego bezobsługowe monitorowanie i optymalizację ciśnienia w mankiecie utrzymującym rurkę intubacyjną.

W trakcie poniedziałkowej sesji Piotr Czachorowski i spółka Zinat wezwali do sprzedaży 1.729.545 akcji Krynicy Vitamin, stanowiących 14,11 proc. kapitału zakładowego spółki, po 5,70 zł za sztukę. Na zakończeniu notowań akcje producenta napojów zniżkowały o 6,82 proc. do 6,56 zł.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane