Zielone okulary ministra energetyki

Litewskie firmy energetyczne chętnie inwestują w Polsce, więc może polskie zainwestowałyby na Litwie? Zygimantas Vaiciunas zaprasza.

W czerwcu Litwa przyjęła nową, zieloną strategię dla sektora energetycznego, zakładającą szeroko zakrojone inwestycje w odnawialne źródła energii. W zielonych barwach zaczęła też widzieć współpracę z Polską.

Coraz lepsze stosunki Polski i Litwy cieszą Zygimantasa
Vaiciunasa, litewskiego ministra energetyki. Do przodu idzie synchronizacja
sieci i budowa połączenia gazowego, może też czas na wspólne zielone projekty?
Zobacz więcej

ZGODA SPRZYJA INWESTYCJOM:

Coraz lepsze stosunki Polski i Litwy cieszą Zygimantasa Vaiciunasa, litewskiego ministra energetyki. Do przodu idzie synchronizacja sieci i budowa połączenia gazowego, może też czas na wspólne zielone projekty? Fot. Artur Barbarowski

— W przyszłym roku odbędą się na Litwie pierwsze aukcje, w ramach których odnawialne źródła energii będą mogły uzyskać publiczne wsparcie. Zachęcam polskie firmy do udziału w tych projektach — powiedział Zygimantas Vaiciunas, litewski minister energetyki, podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Razem na Bałtyk?

Nasze firmy energetyczne nie inwestowały dotychczas w wytwarzanie poza granicami kraju, nie przewidują też tego ich strategie. Strategie ich litewskich odpowiedników są zgoła odmienne. Lietuvos Energija, państwowa firma energetyczna, rozgląda się za zielonymi inwestycjami w Polsce (czytaj więcej na str. 6), podobnie robią litewskie firmy prywatne.

— Nie nadzoruję Lietuvos Energija, ale cieszy mnie jej nowa strategia, zakładająca inwestycje poza Litwą. Skoro stosunki pomiędzy Polską a Litwą są coraz lepsze, to i plan przejmowania firm w Polsce wydaje się logiczny — zauważa Zygimantas Vaiciunas.

Przez zielone okulary litewski minister patrzy też na kwestie związane z transgraniczną infrastrukturą elektroenergetyczną, która łączy oba kraje. Na razie funkcjonuje wprawdzie tylko jeden kabel, tzw. LitPol Link. Litwa lobbuje za kolejnymi, Polska się opiera.

— Poszerzona infrastruktura przesyłowa miałaby sens również z punktu widzenia planowanych inwestycji w farmy wiatrowe na Bałtyku — uważa Zygimantas Vaiciunas.

Podkreśla, że nowe moce będą potrzebowały sieci, a ta mogłaby być transgraniczna Dopytywany, czy w grę mogłyby też wchodzić wspólne, polsko-litewskie, nakłady na inwestycje w morskie farmy wiatrowe, nie zaprzecza.

— Tak, to jest opcja — wskazuje litewski minister.

Kabel pomaga w szczycie

Na zacieśnianie współpracy energetycznej z Litwą polskie Ministerstwo Energii patrzy z rezerwą, choć mniejszą niż kiedyś. Litewski kabel jest dla polskiego systemu cenny w szczytach zapotrzebowania, np. letniego. Dzięki importowi energii Polska nie stanęła tego lata przed koniecznością ograniczania dostaw do wybranych podmiotów, do czego zmuszona była latem 2015 r. Nie zmienia to jednak faktu, że energia z Litwy jest najczęściej tańsza od polskiej, więc łatwo znajduje sobie miejsce na polskim rynku.

— Nie zawsze tak jest. Tego ranka energia elektryczna płynęła z Polski na Litwę — podkreślił w środę Zygimantas Vaiciunas.

Mimo umiarkowanego entuzjazmu po polskiej stronie do przodu idzie projekt tzw. synchronizacji Litwy i pozostałych państw bałtyckich z polskim elektrosystemem. Chodzi o ucięcie jego zależności technicznej od centrów dyspozycji mocy w Moskwie i dostosowanie do profilu sieci Unii Europejskiej.

— Niektóre sprawy nas różnią, ale dwa lata temu zapadła decyzja, że pracujemy nad synchronizacją, teraz zajmują się tym operatorzy. Z myślą o synchronizacji i bilansowaniu systemu chcemy budować elektrownię w Ostrołęce — stwierdził Krzysztof Tchórzewski, minister energii.

Gazociąg ma poparcie

Nad współpracą gazową oba kraje pracują jednak bez oporów. Powstaje gazociąg GIPL (Gas Interconnection Poland- -Lithuania), który ma połączyć oba kraje.

— W tym roku kupujemy już rury. Pod koniec 2020 r. GIPL powinien już funkcjonować — zapowiada Zygimantas Vaiciunas.

Nowe połączenie będzie miało znaczenie m.in. dla rynku LNG (skroplonego gazu ziemnego). W litewskiej Kłajpedzie funkcjonuje pływający terminal LNG, a w polskim Świnoujściu stoi terminal lądowy. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy