Zielone światło dla odwróconej hipoteki

Eugeniusz Twaróg
opublikowano: 06-10-2009, 00:00

Na razie nie ma ani chęci, ani przepisów, żeby sprzedawać odwrócony kredyt hipoteczny.

Na razie nie ma ani chęci, ani przepisów, żeby sprzedawać odwrócony kredyt hipoteczny.

Odwrócony kredyt hipoteczny, czyli specyficzny rodzaj kredytu hipotecznego wypłacanego właścicielowi nieruchomości jako forma dodatkowej emerytury, dotychczas nie pojawił się na polskim rynku, choć taki dodatek do emerytury z pewnością niejeden emerytowany właściciel mieszkania czy domu przyjąłby z wdzięcznością. Dlaczego jeszcze żaden bank nie wprowadził, mimo przymiarek, tego produktu do oferty? Bo na przeszkodzie stoi polskie prawo. I tu dobra wiadomość: Ministerstwo Finansów pracuje nad rozwiązaniami, które ułatwią wprowadzenie odwróconej hipoteki na nasz rynek.

— Potrzebna jest zmiana przepisów zarówno regulujących działalność instytucji kredytowych, jak też przepisów prawa cywilnego. Przyjmujemy jednak zasadę, że należy projektowany produkt w jak największym stopniu dostosować do już obowiązującego prawa — wyjaśnia Agnieszka Wachnicka, starszy specjalista w resorcie finansów, która zajmuje się odwróconą hipoteką.

Zmienić należy prawo bankowe — przy odwróconym kredycie nie trzeba np. badać zdolności kredytowej klienta, a obecne przepisy prawa bankowego nakładają na banki obowiązek lustrowania jego sytuacji finansowej przed podpisaniem umowy kredytu. Tu nie ma większych problemów. Trudniejsza sprawa jest z przepisami prawa cywilnego, które w obecnym kształcie praktycznie uniemożliwiają dochodzenie roszczenia z nieruchomości po śmierci kredytobiorcy.

— Dzisiaj jest tak, że gdy bank chce zaspokoić swoje roszczenia z tytułu niespłaconego kredytu hipotecznego, może zrobić to tylko w drodze egzekucji z nieruchomości. W odwróconej hipotece będzie mógł sprzedać nieruchomość na zasadach rynkowych — tłumaczy Agnieszka Wachnicka.

Obecnie kodeks przewiduje możliwość sprzedaży nieruchomości z prawem dożywocia, co oznacza, że po śmierci właściciela prawo do dziedziczenia przejmuje nabywca domu czy mieszkania. W odwróconej hipotece jest inaczej. Po śmierci właściciela bank z reguły umożliwia spadkobiercom spłatę kredytu, a jeżeli się na to nie zdecydują, przejmuje nieruchomość, sprzedaje ją i jeśli cena, jaką uzyska, jest wyższa niż roszczenie banku z tytułu zawartej umowy kredytu, nadwyżkę przekazuje spadkobiercom kredytobiorcy.

Nad szczegółowymi rozwiązaniami pracuje Ministerstwo Finansów we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości.

— Chcielibyśmy, żeby przepisy przyjęły kształt oddzielnej ustawy. W pierwszej połowie przyszłego roku planujemy przekazanie projektu do Rady Ministrów — mówi Agnieszka Wachnicka.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane