Zielono na GPW, Cinema City liderem sesji

Magdalena Graniszewska
24-08-2009, 09:51

Warszawski parkiet dobrze zaczyna tydzień. Rosną i duże firmy, i średnie. WIG20 zyskuje 1,6 proc., a mWIG40 rośnie o 1,1 proc. 

Wśród spółek z WIG20 wyróżniają się notowania BRE Banku i Cersanitu – zyskują ponad 6 proc. Najgorzej zachowują się notowania PGNiG i GTC – tracą po 1,8 proc.

Na ponad 2-proc. plusie jest KGHM, którego rada nadzorcza będzie dziś debatować nad zmianami w zarządzie i w budżecie firmy. Zarząd już wcześniej anonsował, że prognozy mogą zostać przekroczone w tym roku.

Liderem sesji jest Cinema City International. Wygląda na to, że inwestorom spodobały się półroczne wyniki tego operatora kin wielosalowych. Spółka osiągnęła 105,3 mln EUR przychodów (wzrost o 16,7 proc.), 24,5 mln EUR na poziomie EBITDA (wzrost o 17,1 proc.) i 13,5 mln EUR zysku netto (wzrost o 31,5 proc.). Kurs zachowuje się świetnie – zyskuje 12 proc. 

Świetnie zachowują się też notowania Sygnity. To zaskoczenie, choć można spekulować, że kurs odrabia po prostu straty po piątkowej niemiłej niespodziance. W piątek informatyczna spółka podała, że w II kwartale będzie mieć aż 80-90 mln zł straty operacyjnej, wynikającej z szeregu odpisów (m.in. na nietrafione inwestycje). Kurs zanurkował, a dziś rośnie o 6,5 proc.

- Sytuacja Sygnity zaczyna niepokoić – zauważają w dzisiejszym komentarzu analitycy DM PKO BP.

Nieco ponad zerem są notowani Plast-Boksu, który pochwalił się dobrymi wynikami za pierwsze półrocze. Przykładowo, zysk netto wzrósł o 14,7 proc. w stosunku do zeszłego roku. Mimo to spółka nie skorygowała prognoz na cały rok. Wciąż planuje zarobić na czysto 5,59 mln zł.

Na fali wyników zyskuje też Mostostal Płock, który rośnie o 4 proc. Pokazał, że budowlana branża wciąż trzyma się mocno. Poprawił w minionym półroczu zarówno przychody, jak i zyski.

Ponad 2 proc. zyskuje NG2, operator sieci sklepów obuwniczych CCC. Dziś rano podał, że wciąż udaje mu się zwiększać sprzedaż, ale na zyskach ciążą niekorzystne kursy walutowe.

Wyniki wpływają też na kurs Grajewa. Traci ponad 2 proc., po tym, jak w piątek pokazało szacunkowe wyniki za II kwartał - wypadły słabo, poniżej konsensusu analityków.

- Spadek przychodów potwierdza wciąż poważne problemy branży, które wynikają z presji cenowej na rynku płyty, jak również spadającego popytu wolumenowego ze strony branży meblowej – zauważa w dzisiejszym komentarzu Bartosz Arenin, analityk DM PKO BP.

Traci też Mieszko, i to blisko 4 proc., być może powodu wyników. Są dobre, choć – jak zauważają specjaliści DM PKO BP - to zasługa pierwszych trzech miesięcy roku.

- Sam drugi kwartał wypadł słabo, ale jest to typowe dla całej branży słodyczy. Wreszcie pojawił się zysk na działalności operacyjnej. Wysokie koszty obsługi zadłużenia spowodowały, że wynik netto zamknął się stratą – podkreślono w raporcie DM PKO BP.

Na lekkim minusie jest Internet Group, o którym pisze dzisiejszy „Parkiet”. Firma z branży reklamowej negocjuje z BRE Bankiem warunki obniżenia rat kredytu. Musi, ponieważ najprawdopodobniej nie powiodła się jej zakończona właśnie oferta publiczna. To dzięki niej spółka chciała spłacić zadłużenie wobec BRE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wyniki spółek / Zielono na GPW, Cinema City liderem sesji