Ziołopex kupił 99,7 proc. udziałów Kaliszanki

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 06-10-2005, 19:18

Grupa kapitałowa Ziołopex z podkaliskiej miejscowości Piątek Mały, kupiła 99,7 proc. udziałów w Fabryce Pieczywa Cukierniczego Kaliszanka w Kaliszu - poinformował w czwartek PAP prezes grupy Jan Kolański.

Grupa kapitałowa Ziołopex z podkaliskiej miejscowości Piątek Mały, kupiła 99,7 proc. udziałów w Fabryce Pieczywa Cukierniczego Kaliszanka w Kaliszu - poinformował w czwartek PAP prezes grupy Jan Kolański.

    "Staliśmy się w czwartek prawowitym właścicielem kaliskiej spółki" - powiedział. Dodał, że w czwartek sfinalizowano procedury związane z zakupem udziałów w kaliskiej spółce.

    W grupie Ziołopex, produkującej przyprawy, działają spółki z branży słodyczy - Jutrzenka i Goplana. "Dążymy, aby stworzyć polską grupę spożywczą, która będzie miała w swoich kategoriach (przypraw i słodyczy - PAP) dominujące marki" - podkreślił Kolański.

    Według niego, zakup Kaliszanki uplasuje Ziołopex na rynku słodyczy na drugim miejscu po Cadbery Wedel. "Będziemy mieć na tym rynku około 14-procentowy udział" - przewiduje. Na krajowym rynku przypraw, Ziołopex ma obecnie 15-proc. udział.    Kolański powiedział, że nie może jeszcze określić wielkości przyszłych obrotów ze sprzedaży słodyczy. "W Jutrzence, Kaliszance i Goplanie nie mamy produktów, które są podobne. Te firmy nie będąz sobą konkurować" - podkreślił.

    "Jutrzenka nie posiadała praktycznie produktów tzw. impulsowych (kupowanych pod wpływem chwili, głównie przy kasie), którymi dysponuje Kaliszanka. Uzupełnienie ofertowe wyrobami Kaliszanki jest znakomitym rozwiązaniem. Na wielu płaszczyznach działalności, Jutrzenka, Goplana i Kaliszanka będą mogły wzajemnie się uzupełniać" - wyjaśnił.

    Jego zdaniem, powodzenie firmy na rynku zapewni też zakupiony tydzień temu w Kostrzyniu teren pod budowę centrum logistycznego dla grupy Ziołopex. "Magazynowanie w tym centrum wszystkich naszych produktów nie będzie zbyt kosztowne i obniży koszty oraz poprawi obsługę klientów" - dodał Kolański.

    Przypomniał, że tydzień temu Ziołopex kupił też firmę dystrybucyjną w Rumunii, która ma mu zapewnić sprzedaż na rynkach spożywczych za granicą.

    Ziołopex jest większościowym udziałowcem Jutrzenki, która kupiła Goplanę.

    Kaliszanka jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, zatrudnia ponad 400 pracowników, w swojej branży należy do największych w kraju. Produkuje przede wszystkim wafle (około 90 proc. produkcji) i pieczywo cukiernicze. Cała produkcja trafia na rynek krajowy.

    W ubiegłym roku Kaliszanka uzyskała ze sprzedaży ok. 130 mln zł. Od kilku lat, spółka przeznacza znaczną część zysków na unowocześnienie parku technologicznego i procesów produkcji. W ostatnich czterech latach Kaliszanka wydała na inwestycje ponad 40 mln zł. Wszystkie wydatki na te cele, spółka finansowała z własnych zysków.

    Firmę utworzono 108 lat temu. W 1992 r. przekształcono ją w spółkę pracowniczą, w której 266 obecnych i byłych pracowników przejęło wtedy 100 proc. udziałów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane