Złota hossa wróci nieprędko (WYKRES DNIA)

Notowania kruszcu wybiły się dołem z kanału, który opisywał ostatnie 11 lat zwyżek. Czy to ostateczny koniec kryzysu?

Złoto, kwotowane w dolarach, zamknęło ostatnie trzy sesje blisko 3 proc. zniżką. Choć w ostatnich latach inwestorzy mieli nieraz do czynienia ze znacznie bardziej gwałtowną przeceną, to jednak dopiero obecne spadki mogą mieć kluczowe znaczenie. Wszystko dlatego, że doprowadziły do przełamania linii obowiązującego od 11 lat trendu wzrostowego.

W przedświąteczny czwartek notowania zeszły do 1650 USD. Do podtrzymania hossy konieczne było ich utrzymanie powyżej bariery 1690 USD. Jeszcze boleśniejsze spadki musieli przełknąć inwestorzy lokujący w srebrze. W sześć sesji złoto dla ubogich straciło 10 proc. wartości.

Jak to możliwe, skoro amerykańska Rezerwa Federalna dopiero co ogłosiła czwarty program skupu aktywów, a wybory w Japonii wygrali zwolennicy dodruku waluty? Kupujący kruszec musieli z wyprzedzeniem uwzględnić w cenach zbyt pesymistyczny scenariusz dla światowej gospodarki. W rezultacie, gdy tylko nastroje rynkowe zaczęły się poprawiać, inwestorzy postawili na pracujące na siebie formy lokowania kapitału (np. przecenione akcje), kosztem drogiego i nie przynoszącego dywidend złota.

Złoto wybiło się dołem z 11 - letniego kanału zwyżkującego. W 2008 r. kupujący obronną ręką wyszli z podobnych tarapatów. Teraz będą potrzebowali sporo szczęścia, by ten wyczyn powtórzyć.

W perspektywie najbliższych miesięcy najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest wykształcenie trendu bocznego w przedziale 1525 – 1795 USD, choć wejście w bessę nie jest do końca wykluczone. W najbliższych tygodniach oznacza to dalsze spadki w stronę wsparcia 1525 USD. Jednak nawet utrzymanie tendencji bocznej nie jest dla byków wymarzonym rozwiązaniem w sytuacji hossy na rynkach akcji. Nawet w takim scenariuszu zyski z lokat w złoto mogą nie nadążyć za zwyżkami na rynku akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Złota hossa wróci nieprędko (WYKRES DNIA)