Złote inwestycje przyniosły zysk

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 26-07-2013, 08:10

Nawet 13 proc. zarobili przez ostatni miesiąc klienci funduszy złota. Jednostki drożały w rytm zwyżkujących akcji spółek wydobywczych.

Złoto, po tym jak inwestorzy odreagowali perspektywę ograniczenia QE3 i po informacji o wciąż wysokim, choć niższym niż w rekordowym kwietniu, fizycznym popycie z Chin, zyskało w ubiegłym tygodniu 1,6 proc., a w ciągu miesiąca 3 proc.

Ceny kruszcu oscylują wokół 1300 USD za uncję. Ale to nie drożejące złoto wpłynęło na zyski funduszy, bo w ich portfelach nie znajdziemy ani jednej sztabki. Jednostki uczestnictwa BlackRock World Gold i Franklin Gold and Precious Metals zyskały przez miesiąc po 13 proc., a PKO Złota i Investor Gold odpowiednio 9,5 i 6,4 proc.

W tym czasie walory największych koncernów wydobywczych rosły w tempie dwucyfrowym: akcje Franco Nevada podrożały o 36 proc., kapitalizacja Eldorado Gold wzrosła o 36 proc., a notowania Gold Corp i RandGold o 20 i 14 proc.

— Spółki wydobywcze muszą reagować na to, co się dzieje na rynku złota. I choć nie jest to zależność jeden do jednego, to jednak korelacja występuje. Wzrost cen złota podniósł marżowość tych firm. Dodatkowo, należy wziąć pod uwagę pozytywne nastawienie inwestorów do amerykańskiej giełdy, która jest w tym przypadku kluczowa, bo zdarzały się w przeszłości sytuacje, kiedy ceny złota biły rekordy, a akcje spółek wydobywczych taniały — tłumaczy Jarosław Niedzielewski, dyrektor departamentu inwestycji w Investors TFI.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu