Złoto najdroższe od ośmiu miesięcy

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 09-01-2023, 06:42
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Początek tygodnia przynosi kontynuację wzrostu notowań złota. Dzieje się tak w skutek osłabienia dolara, w którym kruszec jest wyceniany co oznacza wzrost atrakcyjności tego aktywa dla inwestorów, informuje Reuters.

fot. David Gray/Bloomberg

Nad ranem polskiego czasu złoto w transakcjach spot drożało o 0,7 proc. dochodząc do poziomu 1878,55 USD za uncję, najwyższego od 9 maja 2022 r.

Drożały również kontrakty futures. Aprecjacja sięgnęła także 0,7 proc. podnosząc cenę do pułapu 1883,20 USD/u.

Oprócz osłabienia dolara, zdaniem traderów, na wycenę szlachetnego metalu pozytywnie przekłada się wzrost nadziei na mniej agresywne podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Ostatnie dane z rynku pracy w USA sugerują, że przyjęta przez Fed polityka agresywnego zacieśniania warunków finansowania powoli zaczyna przynosić efekty i zaczyna wpływać na gospodarkę. A to daje szanse na stopniowe łagodzenie jastrzębiego nastawienia władz monetarnych.

Wyższe stopy procentowe osłabiają atrakcyjność złota jako zabezpieczenia przed inflacją i podnoszą koszt alternatywny posiadania nierentownych aktywów

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane