Złoto najdroższe od trzech tygodni

Słaby dolar wydźwignął notowania złota najwyżej od trzech tygodni.

Kruszcowi, który w ostatnim kwartale dał zarobić najwięcej od trzydziestu lat, bo aż 16,2 proc., pomaga słabość dolara, w którym wyrażone są jego notowania. Amerykańska waluta zmierza do najniższego od pół roku zamknięcia względem euro.

— Złoto wspiera słabość dolara. Tendencja wzrostowa ma się dobrze, bo próba sprowadzenia notowań poniżej 1200 USD się nie powiodła, nawet mimo dobrych marcowych danych z amerykańskiego rynku pracy — komentował w wypowiedzi dla Bloomberga Gnanasekar Thiagarajan, dyrektor indyjskiej firmy doradczej Commtrendz Risk Management Services.

Kruszec wspierają także spadające szanse na podwyżkę stóp procentowych Fedu. Prawdopodobieństwo, że dojdzie do niej w tym roku, spadło w ciągu tygodnia z 58 proc. do zaledwie 48 proc., wynika z notowań instrumentów pochodnych. Prognozę średnich cen kruszcu na ten rok o 9 proc. podniósł tymczasem bank RBC Capital Markets, uzasadniając to łagodnym nastawieniem Fedu i silnym popytem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane