Czytasz dzięki

Złoto najtańsze od ponad 2,5 lat

opublikowano: 20-06-2013, 11:25

Zapowiedź ograniczania zakupów aktywów przez Fed w tym roku i zakończenia ich w przyszłym spowodowała przecenę złota.

Zobacz więcej

Notowania złota (spot) przez ostatnie 3 lata

- Rynek złota odebrał tą wiadomość bardzo źle. Znaleźliśmy się między młotem a kowadłem, gdzie dalsze QE [ilościowe luzowanie – red. pb.pl] ma coraz mniejsze znaczenia, ale jego zakończenie będzie miało bardzo prawdopodobnie negatywny wpływ – napisała Cailey Barker, analityczka Numis Securities Ltd.

Złoto w transakcjach spot taniało na giełdzie w Londynie o 3,4 proc. do 1304,75 USD za uncję. To najniższy kurs od 30 września 2010 roku. Bulion z kontraktów sierpniowych taniał na giełdzie nowojorskiej nawet o 5,1 proc. do 1303,30 USD za uncję.

Złoto staniało już 22 proc. w tym roku. Jego notowania weszły w „rynek niedźwiedzia” w kwietniu, kiedy inwestorzy zaczęli się obawiać, że trwający 12 lat okres wzrostu notowań złota dobiega końca.

W niełasce inwestorów znalazło się w czwartek również srebro. Jego kurs spadał nawet o 6,2 proc. do 20,0845 USD za uncję i była najniższy od 14 września 2010 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane