“Złoto nie jest już towarem, ale walutą”

opublikowano: 20-09-2012, 11:59

Nie uważajcie już złota za jeden z towarów, przekonują analitycy Deutsche Banku Daniel Brebner i Xiao Fu.

Okres niepewności na rynkach cechował się dotychczas tym, że w fazie rosnącej niechęci do podejmowania ryzyka rósł popyt na dolara, a malał na towary. Kiedy apetyt na ryzyko rósł, słabł dolar, towary drożały. Nie dotyczy to jednak złota, twierdzą analitycy Deutsche Banku. Dodatnia korelacja notowań kruszcu z innymi towarami słabnie i zaczyna się on zachowywać bardziej jak uważany w okresie wahań rynkowych za „bezpieczną przystań” dolar czy jen. Dodatkowo notowania złota kształuje popyt kreowany przez banki centralne.

- Postrzegamy złoto jako oficjalnie uznaną formę pieniędzy z podstawowego powodu: jest powszechnie trzymane przez większość z największych banków centralnych świata jako składnik rezerw – głosi raport Deutsche Banku.

Zdaniem analityków banku, kolejnym argumentem jest to, że luźna polityka pieniężna osłabiła „papierowe” waluty, jak dolar, do tego stopnia, że złoto jest jeszcze bardziej atrakcyjną jednostką walutową. Brebner i Fu prognozują, że cena złota dojdzie do 2000 USD w pierwszym półroczu 2013 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, moneynews.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / “Złoto nie jest już towarem, ale walutą”