Złoto: Trudno być optymistą

  • Tomasz Regulski
opublikowano: 01-07-2013, 00:00

Średnio- i długoterminowe perspektywy dla notowań złota uległy dalszemu pogorszeniu za sprawą znacznego spadku popytu inwestycyjnego.

W najbliższych kwartałach może być trudno o wydarzenia, które pomogłyby ten popyt odbudować. Z drugiej strony zejście cen do poziomów kosztowych dla niektórych producentów (m.in. w RPA) może skłaniać firmy wydobywające kruszec do cięcia kosztów, co będzie prowadzić do strajków i ograniczeń w produkcji. Z tego względu przestrzeń do dalszych zdecydowanych spadków jest już ograniczona.

Z punktu widzenia analizy technicznej zniżka powinna wyhamowywać w okolicach pasma 1000-1090 USD, jednak już poziom 1200 USD może okazać się skuteczną barierą hamującą przecenę. Obecnie najbardziej prawdopodobnym scenariuszem dla rynku złota jest szeroka konsolidacja na obecnych niskich poziomach. Popyt jubilerski oraz stabilne zapotrzebowanie ze strony banków centralnych powinny nieco łagodzić wahania wartości metalu. Zmienność jednak prawdopodobnie pozostanie wysoka. Ryzyko przedstawionej przez nas poniżej prognozy dla cen złota leży po stronie odchyleń w dół.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Regulski Piotr Jelonek Raiffeisen Bank

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu