Złoto wraca do trendu wzrostowego

Arkadiusz Sułek, Mennica Polska
30-05-2011, 00:00

Złoto po korekcie na rynku surowcowym powraca do trendu wzrostowego. Przed tygodniem notowania kruszcu znów znalazły się powyżej 1500 USD za uncję i przez cały tydzień zwyżkowały, osiągając nawet 1530 USD. Informacje dotyczące problemów Grecji z obsługą zadłużenia zdominowały w minionym tygodniu wydarzenia na rynku walutowym, przyczyniając się do umocnienia dolara.

Wzrost awersji do ryzyka, wywołany po raz kolejny obawami przed nasileniem kryzysu gospodarczego i widmem niewypłacalności Grecji, wpłynęły na wzrost cen na rynku surowców. W tydzień uncja złota zdrożała o około 30 USD. Odbicie na rynku złota może być nie tylko chwilowym odreagowaniem majowych spadki. Ceny kruszcu mogą nadal rosnąć nawet do 1550 USD za uncję.

Obawy dotyczące przyszłości strefy euro rykoszetem odbiły się na rynku złotego. Złoty tracił w tym tygodniu do dolara. Za amerykańską walutę płacono 2,80-2,82 zł. Dopiero w piątek cena spadła poniżej 2,80 zł. To oznacza, że ceny sztabki złota, poprzez wzrost cen kruszcu oraz umocnienie dolara, zbliżają się rekordowych, które notowano w grudniu 2010. Do maja wzrost cen złota liczony w naszej walucie był łagodzony przez słabnącego dolara.

Arkadiusz Sułek

Mennica Polska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Arkadiusz Sułek, Mennica Polska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Złoto wraca do trendu wzrostowego