Złoto wyprzedzi inflację

KZ, BLOOMBERG
18-09-2012, 00:00

Po decyzji Fedu o QE3 rosną oczekiwania inflacyjne, co nakręci hossę na złocie — uważają analitycy TD Securities.

Według specjalistów amerykańskiej firmy inwestycyjnej, najdalej za pół roku uncja złota będzie kosztować 2 tys. USD. Wczoraj kurs lekko spadał do 1771 USD, po tym jak w piątek wzrósł do najwyższego poziomu od końca lutego.

Analitycy TD Securities zwracają uwagę, że notowania kruszcu naśladują wskaźnik oczekiwań inflacyjnych. Wzrósł on do najwyższego poziomu od 16 miesięcy, po tym jak amerykańska Rezerwa Federalna ogłosiła trzecią rundę rozluźnienia polityki pieniężnej (tzw. QE3) i zapowiedziała zintensyfikowanie zakupów papierów, zabezpieczonych hipotekami (tzw. MBS).

— Inwestorzy mogą zwiększyć zakupy złota, by chronić kapitał przed rosnącą inflacją — powiedział Bart Melek, szef strategii w TD Securities.

Od grudnia 2008 r. do czerwca 2011 r. złoto zdrożało o 70 proc., po tym jak Fed zdecydował się na utrzymywanie niskich stóp procentowych i w dwóch turach, znanych jako QE1 i QE2, skupił obligacje o wartości 2,3 bln USD. W minionypiątek zadeklarowano, że stopy procentowe pozostaną na rekordowo niskim poziomie przynajmniej do połowy 2015 r.

To przekłada się na zwiększenie presji inflacyjnej, a także oczekiwań, mierzonych przez próg rentowności pięcioletnich, amerykańskich papierów dłużnych chroniących przed inflacją (TIPS). Historyczny rekord cen złota — 1923,7 USD za uncję — zanotowano 6 września 2011 r. W Mennicy Polskiej sztabka złota o wartości 1 g kosztuje 240 zł. Za kilogram trzeba zapłacić 185,6 tys. zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ, BLOOMBERG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Złoto wyprzedzi inflację