Złoto zdrożeje o 5 proc.

  • Ewa Bednarz
18-01-2013, 00:00

London Bullion Market Association uważa, że złoto zdrożeje, ale większe zyski przyniosą srebro, platyna i pallad.

Eksperci LBMA, międzynarodowego stowarzyszenia reprezentującego hurtowy rynek złota i srebra, są przekonani, że czwarty rok z rzędu będą drożały wszystkie metale szlachetne, ale pallad zdrożeje trzy razy bardziej niż złoto. Jego średnia cena będzie wyższa w tym roku od średniej ceny z ubiegłego roku o 15,5 proc. i wyniesie 744,03 USD.

Platyna ma zyskać 8,5 proc. i kosztować średnio 1682 USD za uncję. Na razie cena jest o prawie 3 USD wyższa. Tańsze od prognoz jest natomiast srebro.

W tym roku średnia cena za uncję srebra ma wynieść 33,21 USD. W ubiegłym roku było to 31,15 USD i wokół tej wartości cena oscyluje również w ostatnich dniach. Najmniej w stosunku do średniej ceny z ubiegłego roku zyskać ma złoto. Uncja ma kosztować średnio 1753 USD, to 5 proc. więcej, niż kosztowało wczoraj.

LBMA podkreśla też wzrost zainteresowania metalami szlachetnymi jako inwestycją. Z jej danych wynika, że 16 proc. osób dysponujących aktywami 5-25 mln USD zamierza w tym roku zainwestować (lub więcej inwestować) w metale szlachetne. Dwa lata temu było to 11 proc. ankietowanych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Złoto zdrożeje o 5 proc.