Złoty będzie pod presją

Marek Knitter
opublikowano: 03-02-2004, 00:00

Główny wpływ na notowania złotego w lutym nadal będą miały decyzje polityków. Zdania ekonomistów ankietowanych przez „Puls Biznesu” są podzielone. Nie brakuje opinii, że pierwszy szok związany z okolicznościami przyjęcia planu wicepremiera Jerzego Hausnera minął i teraz złoty powinien zyskiwać na wartości. Ale są też niezbyt optymistyczne prognozy — część analityków uważa, że kurs złotego pozostanie niski. Wniosek? W luty trzeba się przygotować na podobne wahania na rynku jak w styczniu.

W styczniu rynek początkowo zachowywał się zgodnie z przewidywaniami analityków. Nikt nie spodziewał się jednak tak silnej reakcji inwestorów na wieść o przyjęciu przez rząd planu Jerzego Hausnera. Generalnie informacja była pozytywna. Z drugiej jednak strony, okazało się, że mogą być poważne problemy w trakcie głosowania nad poszczególnymi ustawami w parlamencie. Kolejnym czynnikiem, który osłabił złotego, była piątkowa informacja dotycząca deficytu na rachunku obrotów bieżących. W grudniu wyniósł on ponad 678 mln EUR. Rynek spodziewał się, że będzie to 250 mln EUR. Gracze wstrzymujący się do tej pory z zamknięciem pozycji, w piątek po południu — na ostatniej sesji miesiąca — zaczęli pozbywać się złotego. Żaden z uczestników ankiety z początku stycznia nie mógł się spodziewać takiego scenariusza. Efekt to same pudła w dolarowych prognozach.

Teraz cała nadzieja w planie Jerzego Hausnera. Jeśli SLD pozyska poparcie Platformy Obywatelskiej w sprawie ustaw związanych z tym planem, to jest szansa na wzrost kursu złotego. Jeśli pozyska...

Weryfikacja

- Rynek walutowy nadal jest mało przewidywalny. Ekonomiści już po raz drugi z kolei mają ogromne problemy z wytypowaniem kursu dolara. W piątek na zamknięciu rynku międzybankowego za euro płacono 4,8021 zł, a za dolara — 3,8515 zł. Tylko Richard Mbewe przewidział wartość euro. Ale z dolarem było już dużo gorzej — główny ekonomista WGI oczekiwał, że będzie on kosztował 3,68 zł. Najlepsza styczniowa prognoza analityków dla USD/PLN to 3,75 — aż o 10 gr niższa od faktycznego kursu dolara.

Richard Mbewe

WGI

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Złoty będzie pod presją