Złoty będzie słabszy

  • Szymon Zajkowski
opublikowano: 14-08-2013, 00:00

Dolar amerykański trzeci dzień z rzędu zyskiwał na wartości.

Kurs EUR/USD zniżkował do nienotowanego od tygodnia poziomu 1,3240. Ostatni raz taka seria wydarzyła się na początku drugiej połowy czerwca i stanowiła początek umocnienia dolara wobec euro o ponad 6 centów. Wczoraj impulsem do aprecjacji amerykańskiej waluty były dane o sprzedaży detalicznej w USA, która wzrosła trzeci miesiąc z rzędu (o 0,2 proc. m/m). Pozytywnego odczytu nie zakłócił również spadek o 0,1 proc. sprzedaży aut, gdyż nastąpił on po silnym czerwcowym wzroście. Dane te sugerują, że nastroje amerykańskich konsumentów poprawiają się, a co za tym idzie — ich skłonność do wydatków wzrasta. Poprawiająca się koniunktura zwiększa natomiast prawdopodobieństwo rozpoczęcia wygaszania programu skupu aktywów przez Rezerwę Federalną już na wrześniowym posiedzeniu oraz przekłada się na umocnienie amerykańskiej waluty. Kolejny impuls umacniający dolara może pojawić się już jutro, kiedy to poznamy dynamikę produkcji przemysłowej.

Wraz ze spadkami kursu EUR/USD na wartości straciła polska waluta. Kurs EUR/ PLN wzrósł do poziomu 4,20, a USD/PLN do 3,17. Uważamy, że to zaledwie początek deprecjacji polskiej waluty, która pozostaje pod wpływem notowań euro do dolara. Złotego nie powinny umocnić nawet dzisiejsze, stosunkowo dobre dane o wzroście gospodarczym i inflacji. Nasze prognozy zakładają dynamikę PKB w II kw. na poziomie 0,8 proc. r/r oraz przyspieszenie inflacji w lipcu do 0,4 proc. r/r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Szymon Zajkowski DM TMS Brokers

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy