Złoty będzie stabilny

  • Szymon Zajkowski
opublikowano: 09-05-2013, 00:00

Pozytywne nastroje z początku tygodnia zostały podtrzymane.

Umocnieniu wspólnej waluty, podobnie jak we wtorek, pomogły lepsze od oczekiwań dane z niemieckiej gospodarki. Kurs EUR/USD wzrósł do 1,3180. Mimo nieoczekiwanej obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej umocnił się złoty. Kurs EUR/ PLN zniżkował do 4,13, a USD/ PLN do 3,1350. Uważamy, że w najbliższych tygodniach wraz ze spadkami kursu EUR/USD złoty osłabi się wobec amerykańskiego dolara. Sądzimy również, że podobnie, jak to było w poprzednich miesiącach, decyzja rady nie wpłynie na zmianę trendu w notowaniach EUR/PLN. Spodziewamy się jego stabilizacji w przedziale 4,10-4,20.

Po miesiącu przerwy w cyklu łagodzenia polityki pieniężnej RPP ponownie zredukowała stopy procentowe o 25 pkt baz., sprowadzając tym samym stopę referencyjną do najniższego poziomu w historii: 3,0 proc. Za taką decyzją prawdopodobnie stała przedłużająca się seria słabych danych z gospodarki, kontynuacja spadku wskaźnika inflacyjnego oraz obniżka stóp przez Europejski Bank Centralny. Mimo kolejnego cięcia kosztu pieniądza, złotego jednak wciąż wspiera wysoka realna stopa procentowa. Obecnie kształtuje się ona na poziomie 2 proc., dla porównania w strefie euro wynosi 0,7 proc. Wsparciem dla złotego jest również odbicie w przemyśle Niemiec, czyli naszego największego partnera handlowego. W tym tygodniu znacznie lepiej od prognoz wypadły zamówienia i produkcja przemysłowa za marzec.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Szymon Zajkowski DM TMS Brokers

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane