Złoty ciągle się wzmacnia

Piotr Burza
opublikowano: 19-05-1999, 00:00

Złoty ciągle się wzmacnia

Po lekkim wyhamowaniu wzrostowego trendu na zakończenie poniedziałkowej sesji na foreksie, we wtorek złoty rozpoczął swoje kwotowania od kolejnego wzrostu swojej wartości. Narodowy Bank Polski ustalił kurs otwarcia na poziomie 2,58/2,54 procent powyżej parytetu. W trakcie rozpoczynania handlu na foreksie dolar kosztował 3,9170/20 zł, zaś euro 4,1850/07 zł.

ZDANIEM DEALERÓW, takie kształtowanie się ceny naszej waluty jest oznaką wzrostu do niej zaufania, jakie w ciągu ostatnich dni prezentują zagraniczni inwestorzy. Dzięki temu, w porannych komentarzach przeważał pogląd, iż trend ten ma szansę dłużej się utrzymać, a specjaliści z rynku spodziewali się stabilizacji złotego w okolicach 2,5-proc. odchylenia lub niewielkiego dalszego wzrostu. To ostatnie miało zostać spowodowane ponownym napływem kapitału zagranicznego.

W zgodnej opinii środowiska, dzisiejszy przetarg obligacji 10- -letnich, jaki organizuje Ministerstwo Finansów, powinien się cieszyć dużym zainteresowaniem, gdyż obecna rentowność (prognoza na środę przewiduje 8-8,5 proc.) tych walorów jest dla zachodnich inwestorów bardzo atrakcyjna. Te optymistyczne założenia mają szansę się spełnić, zwłaszcza że rynek oczekuje silnego popytu w związku ze sprzedażą przez Skarb Państwa pakietu strategicznego Banku Pekao o wartości jednego miliarda zł.

PROGNOZOWANEMU dalszemu umocnieniu naszej waluty powinien także pomóc ostatni raport Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Przedstawiciele tej organizacji uważają, że pomimo spowolnienia wzrostu produkcji przemysłowej oraz mniejszego eksportu, polskie podstawy gospodarcze pozostają ciągle silne. W przedstawionym raporcie za bardzo optymistyczne symptomy uznano niższy od spodziewanego wzrost inflacji, stabilny system finansowy oraz — co wyraźnie podkreślono — kontynuację reform i ponowne zainteresowanie naszym krajem przez zagraniczny kapitał. Dlatego też eksperci uważają, że Narodowy Bank Polski może zdecydować się na kolejne obniżenie stóp procentowych, co zdaniem dealerów byłoby silnym impulsem dla gospodarki.

OBAWY OECD budzi za to bardzo wysoki poziom deficytu obrotów bieżących. Organizacja przewiduje jednak, że w przyszłym roku jego wartość ustabilizuje się na poziomie około 5,5 proc. PKB.

ZGODNIE z przewidywaniami, kurs złotego podczas wczorajszej sesji na foreksie utrzymywał się we wzrostowym trendzie, dzięki czemu nasza waluta powoli odrabia straty z początku roku. Dzięki temu złoty zakończył wtorkowe notowania na poziomie 2,65/2,39 proc. powyżej parytetu, co było wyższą wartością od tej, jakiej spodziewali się jeszcze rano dealerzy. Średnie odchylenie wyniosło natomiast 2,52 proc. Kolejne wzmocnienie złotego wynikało zapewne z zakupów polskich papierów skarbowych przez zagranicznych inwestorów.

NA ZAMKNIĘCIU za dolara płacono 3,9185/00 zł wobec 3,9240/55 zł w poniedziałek. Potaniało także euro, którego wartość pod koniec wtorkowych notowań ustaliła się na poziomie 4,1779/979 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Burza

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty ciągle się wzmacnia