Złoty czeka na informacje z EBC i USA

ISBNews, Tomasz Regulski, starszy analityk rynków finansowych Raiffeisen Polbank
05-10-2015, 10:24

Złoty jedynie chwilowo i nieznacznie osłabił się po piątkowej publikacji gorszych od prognoz danych z amerykańskiego rynku pracy. Dzisiejszą sesję kurs EUR/PLN rozpoczyna już przy 4,2450 (piątkowe maksimum wyznaczył na 4,2570).

Brak wyraźnej reakcji wartości euro względem złotego wynika z faktu, że słabsze dane z USA niosą dla tej pary walutowej sprzeczne sygnały – z jednej strony bowiem zmniejszają szansę na rychłą podwyżkę stóp przez Fed, co jest pozytywną informacją, z drugiej wpisują się w narastające obawy przed spowolnieniem światowego wzrostu, co stanowi negatywny impuls. Takie niejednoznaczne sygnały przemawiają za konsolidacją w najbliższych dniach. Z drugiej strony analiza techniczna sugeruje umiarkowany spadek kursu tej pary walutowej, bowiem wybija się on dołem z 10-dniowego kanału wzrostowego. Wybicie to daje potencjał do zniżki w okolice 4,21.
Słabsze od prognoz dane z USA oddaliły szansę na silniejszy wzrost wartości dolara, zarówno względem euro, jak i złotego. Wyjście kursu USD/PLN w najbliższych dniach ponad pasmo 3,79-3,81 wydaje się obecnie mało prawdopodobne.
 
Rozpoczynające się dziś dwudniowe posiedzenie RPP nie powinno istotnie wpływać na notowania polskiej waluty. Rada do końca swojej kadencji już prawdopodobnie nie przyniesie większych zaskoczeń. Rynek walutowy w najbliższym czasie będzie poruszał się w rytm wypowiedzi i informacji z Fed i EBC. Napłyną one na rynek m.in. we wtorek (przemówi wtedy prezes EBC) i w czwartek (w tym dniu poznamy raport z ostatniego posiedzenia Fed).
 
Chwilowo zmienność podniesie również inny bank centralny – Bank Anglii w związku jego posiedzeniem i czwartkową publikacją komunikatu po nim. Rozpoczynający się tydzień nie będzie natomiast obfitował w odczyty istotnych wskaźników makro. Warto jedynie zwrócić uwagę na dzisiejszy odczyt indeksu ISM dla usług USA oraz produkcję przemysłową Niemiec prezentowaną w środę.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews, Tomasz Regulski, starszy analityk rynków finansowych Raiffeisen Polbank

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Złoty czeka na informacje z EBC i USA