Złoty i obligacje powoli odrabiają straty

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-03-2005, 17:52

Złoty oraz obligacje zyskały po publikacji danych o produkcji przemysłowej i jej cenach w lutym oraz po wypowiedziach członków RPP, które wzmogły oczekiwania na obniżki stóp w marcu. W piątek złoty może się lekko umocnić, a ceny obligacji wzrastać.

Złoty oraz obligacje zyskały po publikacji danych o produkcji przemysłowej i jej cenach w lutym oraz po wypowiedziach członków RPP, które wzmogły oczekiwania na obniżki stóp w marcu. W piątek złoty może się lekko umocnić, a ceny obligacji wzrastać.

"Od rana złoty się osłabiał. Najwyższy poziom kursu euro/złoty wyniósł w czwartek 4,1450 i był to tegoroczny szczyt. Potem kurs zjechał poniżej 4,10. Na ile jest to trwałe trudno oszacować. Dane o produkcji oraz komentarze członków RPP spowodowały wzrost wartości złotego z 4,12 do 4,0950 wobec euro" - powiedział PAP Jakub Wiraszka, szef dilerów BRE Banku.

"Wydaje się, że euro/złoty osiągnął już najwyższy poziom. W piątek może być lekki wzrost wartości złotego, ale nie wróci on do trwałego aprecjacyjnego trendu" - dodał.

W czwartek około 17.10 za euro trzeba było płacić 4,10 zł wobec 4,08 zł w środę na zamknięciu, a za dolara 3,06 zł wobec 3,04 zł w środę.

Czwartkowe dane o wzroście cen producenta (PPI) potwierdziły zmniejszoną presję na ceny - wskaźnik ten wzrósł o 3,4 proc. względem 3,7 oczekiwań. Produkcja przemysłowa wzrosła o 2,1 proc., względem 2,7 oczekiwanych. W opinii uczestników rynku te dane nie pozostawiają już wątpliwości, że RPP obniży stopy procentowe.

Analitycy WGI uważają, że w obecnej chwili rynek powinien się uspokoić, ale powrót poniżej 4 zł za euro jest mało prawdopodobny.

 Andrzej Wojtyna, członek RPP powiedział w czwartek PAP, że Rada będzie musiała odpowiedzieć na pytanie, o ile może obniżyć stopy procentowe, a nie, czy w ogóle je obniżać. Dane o produkcji oraz komentarze członków poprawiły sentyment na rynku obligacji.

"Do momentu publikacji GUS i wypowiedzi członków RPP obligacje traciły. Potem ceny zaczęły powoli wzrastać. Może to być pierwsza próba odrobienia strat. W tej chwili rynek wycenia 50 pkt obniżkę stóp w marcu" - powiedział PAP pragnący zachować anonimowość diler jednego z banków.

Rentowność dwulatek spadła ostatecznie do 5,43 proc. z 5,48 proc. w środę, pięcioletnich do 5,65 proc. wobec 5,69 proc., a dziesięcioletnich do 5,65 proc. wobec 5,67 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane