Złoty może umocnić się wobec euro

  • PAP
opublikowano: 21-10-2019, 16:13

Złoty może umocnić się wobec euro, pod warunkiem postępów w rozmowach związanych z brexitem - uważają ekonomiści. Dochodowość polskich SPW spadłaby w takim scenariuszu na całej krzywej.

„Na rynki w najbliższych dniach nie napłyną jakieś ważne informacje do przeanalizowania i inwestorzy będą czekać na przyszłotygodniowy Fed. W związku z tym szczególnie istotne mogą okazać się dla nich kwestie brexitowe – jak będzie wyglądać postęp w rozmowach i czy dojdzie do hard brexitu” – powiedział PAP Biznes starszy ekonomista Credit Agricole Krystian Jaworski.

„Postępy w rozmowach doprowadziłyby do spadku awersji do ryzyka, na czym skorzystałby złoty, umacniając się wobec euro” – dodał.

Brexit może również, w opinii ekonomisty banku, wpływać na reakcje inwestorów na głównej parze światowej EUR/USD.

„Euro miałoby potencjał do umocnienia się wobec dolara, jeżeli ziściłby się pozytywny scenariusz brexitowy” – wyjaśnił Krystian Jaworski.

Na rynku krajowym inwestorzy poznali w poniedziałek wrześniowy odczyt sprzedaży detalicznej, który jednak nie doprowadził od istotnych zmian na rynkach finansowych.

Z poniedziałkowych danych GUS wynika, że sprzedaż detaliczna w cenach bieżących we wrześniu rdr wzrosła o 5,3 proc. wobec konsensusu 8,0 proc. wzrostu i wobec 6,0 proc. wzrostu w sierpniu.

RYNEK DŁUGU

Podczas poniedziałkowych notowań na rynku polskich SPW dominowały minimalne (poniżej 0,5 pb) spadki rentowności na krótkim końcu i środku krzywej.

„W scenariuszu postępów w zakresie brexitu skłaniałbym się ku spadkom rentowności polskiego długu skarbowego na całej krzywej na fali risk-on” – powiedział PAP Biznes starszy ekonomista Credit Agricole Krystian Jaworski.

Na rynkach bazowych rentowność amerykańskich 10-latek wyniosła 1,783 proc., a niemieckich -0,350 proc.

24098342-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Kryptonewsy
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE
Kryptonewsy
autor: Karolina Wysota
Wysyłany raz w miesiącu
Karolina Wysota
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu