Złoty nieco mocniejszy w końcówce roku

FIT DM
opublikowano: 28-12-2007, 11:02

Przedostatnia w tym roku sesja na rynku złotego przynosi nieznaczne umocnienie naszej waluty. To w dużej mierze zasługa nadal taniejącego dolara na rynkach światowych, zwłaszcza w relacji do euro. Kurs EUR/USD ustanowił dzisiaj rano lokalne maksimum na 1,4673 i zbliża się w  prognozowane wczoraj okolice 1,4700-1,4720.

Spadki wartości amerykańskiej waluty to wynik rozczarowujących danych makroekonomicznych z USA, gorszych nastrojów na nowojorskiej giełdzie, ale i także destabilizacji w Pakistanie po wczorajszym zamachu na byłą premier. Wczoraj o godz. 14:30 Departament Handlu USA poinformował o dynamice zamówień na dobra trwałego użytku w listopadzie, która wyniosła zaledwie 0,1 proc. m/m wobec spodziewanych 2,0 proc. m/m.

Gorsze od prognoz były także dane o cotygodniowym bezrobociu, które wzrosło do 349 tys. Nastrojów nie zdołały poprawić informacje o indeksie zaufania konsumentów w grudniu. Wskaźnik sporządzany przez instytut Conference Board nieznacznie wzrósł do 88,6 pkt. z 87,8 pkt. po korekcie w listopadzie. Na rynek powróciły "stare demony", czyli obawy związane z kryzysem na rynku hipotek i jego wpływu na całą gospodarkę, a zwłaszcza przyszłą politykę FED. Oczywiste jest, że polityka obniżek stóp procentowych będzie kontynuowana, co będzie ujemnie wpływać na kondycję dolara. Z kolei wczorajsze ostrzeżenia Goldman Sachs na temat możliwości większych od zakładanych strat czołowych amerykańskich banków w IV kwartale, doprowadziły do powrotu spadków na nowojorskie giełdy. Tym samym zwyczajowy "window dressing" w tym roku raczej się nie udał, chociaż jeszcze nie wszystko stracone. Dzisiaj uwaga inwestorów skupi się na kilku publikacjach z USA. O godz. 15:45 poznamy grudniową wartość indeksu Chicago PMI obrazującą aktywność sektora wytwórczego w tym regionie USA. Wartość niższa od 51,8 pkt. zostanie odebrana negatywnie. Podobnie jak odczyt niższy od 0,720 mln w przypadku sprzedaży domów na rynku pierwotnym w listopadzie, który zostanie opublikowany o godz. 16:00. W tym przypadku istotniejsze mogą okazać się jednak dane z poniedziałku, 31 grudnia, dotyczące sprzedaży na większym pod względem wolumenu transakcji rynku wtórnym (progn. 4,97 mln).

W najbliższych dniach nie nadejdą żadne istotne informacje z kraju. Jedynie dopiero 2 stycznia o godz. 10:00 resort finansów opublikuje grudniową prognozę inflacji. Jeżeli wyniesie ona 4 proc. r/r to nasilą się spekulacje związane ze kształtem polityki prowadzonej przez RPP w 2008 r. I ten fakt będzie wspierał złotego, o ile nic złego nie wydarzy się w pierwszych dniach stycznia na globalnych rynkach akcji. W piątek, 28 grudnia o godz. 10:28 za jedno euro płacono średnio 3,6050 zł, za dolara 2,4580 zł, a za franka 2,1670 zł. Potaniał także brytyjski funt, który był wart 4,9170 zł. Dzisiaj i w poniedziałek zmiany kursów nie powinny być zbyt duże z racji ograniczonej aktywności inwestorów. Nadal tanieć może USD/PLN w ślad za tendencją na rynkach światowych. To może sprawić, że EUR/PLN spadnie poniżej 3,60 zł.

Sporządził:
Marek Rogalski
Główny Analityk
First International Traders Dom Maklerski S.A.
www.fitdm.pl

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: FIT DM

Polecane