Złoty nieco słabszy, WIG20 w górę

  • Marcin Kiepas
opublikowano: 27-03-2014, 16:00

W czwartek złoty pozostał stabilny do euro, nieznacznie stracił do dolara i szwajcarskiego franka oraz znacznie mocniej przecenił się do funta.

O godzinie 15:18 kurs EUR/PLN testował poziom 4,1743 zł, USD/PLN 3,0318 zł, CHF/PLN 3,4263, a GBP/PLN 5,0430 zł. Oznacza to, że euro było na poziomie z wczorajszego zamknięcia, dolar i frank nieznacznie podrożały, a kurs funta wzrósł o ponad 2 grosze. Jeszcze rano straty złotego do głównych walut były nieco większe, co wiązało się z pogorszeniem nastrojów na rynkach globalnych oraz spadkiem kursu EUR/USD. Późniejsza ich poprawa i cofnięcie EUR/USD pozwoliło jednak polskiej walucie odrobić część strat w drugiej połowie dnia.

Analizując perspektywy złotego przez pryzmat sytuacji na wykresach polskich par należałoby w najbliższych dniach oczekiwać lekkiego umocnienia do euro, stabilizacji wobec dolara oraz możliwego osłabienia do szwajcarskiego franka i brytyjskiego funta.

Prognozując natomiast najbliższą przyszłość złotego w oparciu o rynkowy kalendarz, należy liczyć się z jego ograniczonymi wahaniami w piątek i poniedziałek oraz z realnym wzrostem zmienności począwszy od przyszłego wtorku.
W piątek sentyment do złotego, a co się z tym wiążę również jego notowania, będą kształtować przede wszystkim czynniki globalne. Głównie licznie publikowane tego dnia dane makroekonomiczne. Jednak pomimo ich dużej liczebności brakować będzie naprawdę ważnych publikacji, które mogłyby dosłownie wywrócić rynek walutowy, stając się początkiem nowych rynkowych tendencji.

Znacznie więcej emocji czekać będzie inwestorów w przyszłym tygodniu. Wówczas zostaną opublikowane m.in. tradycyjnie mocno obserwowane dane z amerykańskiego rynku pracy (dane o stopie bezrobocia, zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym i raport ADP), inwestorzy poznają też całą serię przemysłowych i usługowych indeksów PMI m.in. dla Chin, Polski, strefy euro, Wielkiej Brytanii i USA, czy wreszcie będzie mieć miejsce posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego oraz konferencja prasowa Mario Draghiego.

O ile dziś złoty w większości przypadków tracił na wartości to już warszawska giełda podążała w odwrotnym kierunku. Po słabszym początku notowań, co było bezpośrednią reakcją na wczorajszą silną realizację zysków na Wall Street, w kolejnych godzinach miała miejsce poprawa nastrojów. W efekcie, na dwie godziny przed końcem sesji w Warszawie, grupujący największe spółki indeks WIG20 zyskiwał 0,6%, kontynuując wzrosty z wtorku i środy. Wzrosty, które są konsekwencją wybicia tego indeksu górą z tygodniowej konsolidacji. Sytuacja techniczna na wykresie dziennym WIG20 sugeruje, że ma on jeszcze trochę miejsca na ruch do góry, który nie będzie wymagał szczególnie dużej determinacji strony popytowej. I to jest scenariusz bazowy na najbliższe dni.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Kiepas, Admiral Markets Polska

Polecane