Złoty niepewny przyszłości

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 03-02-2000, 00:00

Złoty niepewny przyszłości

Zdaniem większości specjalistów, wysoki poziom deficytu na rachunku obrotów bieżących, który w całym ubiegłym roku wyniósł 11,66 mld dolarów, co stanowiło 7,6 proc. PKB, w krótkim terminie będzie negatywnie oddziaływał na wycenę złotego. Wynikać to może z obaw zagranicznych inwestorów o odnotowany wysoki poziom popytu wewnętrznego.

PRÓBY jego ograniczenia mogą bowiem w konsekwencji doprowadzić do podwyższenia przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych jeszcze w pierwszym kwartale tego roku. Niektórzy analitycy oceniają, że skala podwyżki może sięgnąć nawet 100 punktów bazowych, co może skutecznie odstręczyć od naszego parkietu zachodnich inwestorów.

WCZORAJ, mimo nie najlepszych nastrojów na rynku walutowym nasza waluta na otwarciu pozostawała jednak stabilna. Jej kwotowania rozpoczęły się przy odchyleniu od centralnego parytetu na poziomie 2,07/1,95 proc. wobec 2,01 proc. na zamknięciu wtorkowych notowań. W środę rano za amerykańskiego dolara trzeba było zapłacić 4,2400/50 zł, natomiast za euro 4,1242/95 zł.

USPOKOJENIE nastrojów było, jak uważają dealerzy, wynikiem niewielkich wzrostów na giełdzie amerykańskiej, co pozwoliło na zmniejszenie rozczarowania inwestorów polskimi danymi makroekonomicznymi. Nie wykluczali jednak ponownego spadku wartości naszej waluty, nawet do poziomu parytetu.

Zgodnie z głosami niektórych ekspertów, dla dalszej wyceny złotego ważnym czynnikiem będzie linia wsparcia na poziomie 1,5-proc. odchylenia od parytetu. Gdyby naszej walucie udało się od niej odbić, pojawią się szanse na ograniczony charakter ostatnich spadków.

NBP ustalił średni kurs złotego wobec dolara na poziomie 4,2511 zł. Dla euro analogiczna wartość to 4,1296 zł. Odchylenie w stosunku do obu walut wyniosło natomiast1,88 proc.

W trakcie środowego przetargu sporym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się zarówno obligacje o stałym oprocentowaniu jak i zerokuponowe obligacje dwuletnie. W pierwszym przypadku popyt wyniósł 2,899 mld zł, zaś łączna oferta zakupu papierów dwuletnich zamknęła się kwotą 2,072 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty niepewny przyszłości