Złoty odrabia ostatnie straty

XTB
opublikowano: 18-12-2007, 16:34

Złoty we wtorek odrabiał mocne straty z ostatnich trzech dni sesyjnych, tym samy wpisuje się w podobną tendencję obserwowaną na  innych walutach regionu.

Umocnieniu złotego przede wszystkim sprzyjał lekki wzrost apetytu na ryzyko wraz z poprawą klimatu inwestycyjnego na światowych rynkach akcji. Również próby odreagowania ostatniego umocnienia dolara mogą stanowić niewielki bodziec do kupna rodzimej waluty. Podobnie  jak oczekiwanie na jutrzejszą decyzję Rady Polityki Pieniężnej ws. stóp procentowych. Opublikowane bowiem w poniedziałek dane o przeciętnym wynagrodzeniu w Polsce, którego dynamika sięgnęła w listopadzie 12 proc., znacznie zwiększyły niepewność co do decyzji jaką w środę podejmie Rada. Teza mówiąca o podwyżce stóp procentowych o 25 punktów bazowych do 5,25 proc. w przypadku stopy referencyjnej, jaką lansuje część rynku, zyskała wczoraj dodatkowych zwolenników.
W kolejnych dniach notowania złotego przede wszystkim będą pozostawać pod wpływem czynników kształtujących nastawienie do ryzyka na globalnych rynkach. Inne impulsy będą miały wpływ jedynie uzupełniający. Wyjątkiem może być tylko zaskakująca podwyżka stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej w dniu jutrzejszym, co na jeden dzień skierowałoby uwagę inwestorów na politykę monetarną.
O godzinie 16:17 kurs USD/PLN testował poziom 2,5101 zł, spadając o 0,6 grosza w stosunku do wczorajszego zamknięcia. Kurs EUR/PLN, po spadku o 0,2 grosza, testował poziom 3,6175 zł.

Marcin R. Kiepas
marcin.kiepas@xtb.pl
X-Trade Brokers DM S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: XTB

Polecane