Złoty odżył — czy tylko na chwilę?

  • Marek Rogalski
opublikowano: 22-05-2018, 22:00

Wtorek przyniósł odbicie par złotowych, którego próby były zauważalne jeszcze w poniedziałek po południu.

Kluczem okazał się słabszy dolar — amerykańscy inwestorzy wykorzystali optymistyczne słowa Stevena Mnuchina, sekretarza skarbu Stanów Zjednoczonych, o rozejmie w sporze handlowym pomiędzy Ameryką a Chinami, jako pretekst do realizacji zysków. Zwłaszcza że wydaje się, że to Chińczycy, a nie Stany Zjednoczone nadają ton tym rozmowom — działania mają być skoncentrowane na planach redukcji nadmiernego deficytu USA w handlu poprzez większy import do Chin artykułów przemysłowych i rolnych — a pomijana jest strategiczna dla Chin kwestia budowania siły w sektorze technologii i telekomunikacji.

Biały Dom chce się zwyczajnie wykazać „jakimiś sukcesami” przed listopadowymi wyborami do Kongresu, a trudne sprawy będą spychane na później i pytanie, czy tutaj Stany Zjednoczone będą mogły się szybko czymś pochwalić. Wątpliwe.

Dla naszego złotego kluczową parą pozostaje EUR/USD, a tutaj euro odbiło po tym, jak prezydent Włoch zdecydowałsię na dalsze konsultacje polityczne przed akceptacją kandydatury prof. Contego na stanowisko premiera, wysuniętą przez sojusz Ruchu 5 Gwiazd i Ligi Północnej. Niewykluczone, że Sergio Mattarella próbuje tym samym nieformalnie rozwodnić populistyczne zapowiedzi nowego gabinetu, który mógłby szybko popaść w konflikt z kluczowymi rozgrywającymi w Unii Europejskiej.

Dzisiaj dla dolara kluczowe będą publikowane wieczorem zapiski z posiedzenia Fedu na początku maja, które mogą wesprzeć lub osłabić scenariusz łącznie czterech podwyżek stóp procentowych w tym roku. Ewentualne podbicie wyceny dolara może ponownie osłabić naszą walutę. Do ewentualnej zmiany trendu potrzeba kilku tygodni, a nie kilku dni. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAREK ROGALSKI, główny analityk walutowy DM BOŚ

Polecane