Złoty pokaże siłę

Kamil Zatoński
opublikowano: 03-01-2008, 00:00

Krajowa waluta mocnym akcentem rozpocznie nowy rok. Według średniej prognoz analityków i ekonomistów, za miesiąc za euro trzeba będzie zapłacić 3,57 zł, a za dolara 2,43 zł, a więc w obu przypadkach oznacza to spadek kursów o ponad 1 proc. Wciąż dobre nastroje powinni mieć też zadłużeni we franku szwajcarskim. Złoty umocnił się wobec niego o blisko 9 proc. w minionym roku. Choć w tym miesiącu większych ruchów nie należy się spodziewać, to nie brakuje też prognoz wskazujących na spadek kursu CHF/PLN do 2,11-2,14 zł.

Analitycy zgodnie wskazują na ruchy stóp procentowych jako czynnik, który będzie sterował notowaniami złotego w najbliższych miesiącach. Według Jarosława Janeckiego, ekonomisty Societe Generale, nowego lidera rankingu „PB”, oczekiwania co do podwyżek ceny pieniądza przez Radę Polityki Pieniężnej w połączeniu z tendencjami inflacyjnymi i pozytywnym nastawieniem inwestorów zagranicznych powinny wystarczyć, by złoty kontynuował trend wzrostowy. W ocenie specjalisty wzrost wartości krajowej waluty potrwa do momentu, w którym odwrócą się oczekiwania co do kierunku polityki monetarnej w kraju i w Stanach Zjednoczonych. A to — zdaniem Jarosława Janeckiego — nie nastąpi wcześniej niż za 6-7 miesięcy. Podobnie stopniowego umacniania się złotego oczekuje Marcin Mróz, który już na koniec stycznia liczy na spadek kursu EUR/PLN do 3,54 zł.

Odmiennego zdania jest Marek Rogalski, wicelider rankingu „PB”. Analityk FIT DM uważa, że złotemu zaszkodzą w styczniu zawirowania na globalnych rynkach akcji, wywołane obawami o kondycję amerykańskiej gospodarki i rosnącym ryzykiem jej wejścia w recesję. To powinno ograniczyć skutki tzw. efektu stycznia. Jednak zdaniem Marka Rogalskiego straty nie powinny być zbyt duże, głównie za sprawą podwyżek stóp przez RPP. Specjalista uważa, że w kolejnych tygodniach przeważać będzie tendencja do ograniczania przez inwestorów zagranicznych zaangażowania w aktywa denominowane w złotych. Dodatkowo na rynku międzynarodowym w drugiej połowie miesiąca straty powinien zacząć odrabiać dolar. I to niezależnie od tego, że zbiegnie się to z oczekiwaną obniżką stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Podobny scenariusz — ale w dłuższej perspektywie — obstawia Mateusz Szczurek z ING, który krótkoterminowe zagrożenie dla złotego widzi w trzeciej fali kryzysu na rynku akcji. Jej początek przewiduje dopiero na przełom pierwszego i drugiego kwartału. Wcześniej, według głównego ekonomisty ING Banku, euro będzie wyceniane na 3,50 zł (byłby to najniższy kurs od grudnia 2001 r.), a dolar na 2,40 zł (najmniej od stycznia 1996 r.).

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Jeszcze większego spadku spadku kursu USD/PLN — bo aż do 2,33 zł — na koniec stycznia spodziewają się eksperci Banku Handlowego. Wynika to wprost z ich szacunków wzrostu kursu EUR/USD do 1,53 dolara, a więc jeszcze o 4 proc. O taki skok w krótkim okresie może być jednak trudno, biorąc pod uwagę, że w całym 2007 r. euro umocniło się do dolara o 11 proc. Większość pozostałych analityków spodziewa się zresztą w najbliższych tygodniach stabilizacji notowań pary najważniejszych walut.

RANKING PO GRUDNIU

1

Jarosław Janecki Societe Generale

2

Marek Rogalski

FIT DM

3

Mateusz Szczurek (na zdj.)

Rafał Benecki

ING Bank

4

Grzegorz Maliszewski Bank Millennium

5

Marcin Grotek

Raiffeisen Bank Polska

Ranking sporządzono na podstawie typowań analityków w ostatnich 12 miesiącach. Im mniejsze łączne odchylenie prognoz od rzeczywistych kursów, tym wyższa pozycja w klasyfikacji.

Eksporterzy muszą przywyknąć do coraz trudniejszych warunków biznesowych

Kamil Zatoński

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane