Złoty słabnie przy rekordach eurodolara

TMS
06-03-2008, 18:39

Decyzje banków centralnych Europy i Anglii nie zaskoczyły. Pozostawienie stóp procentowych na dotychczasowym poziomach było przez rynek oczekiwane. Dziwić może po dzisiejszej sesji zachowanie złotówki i  komentarz prezesa ECB. Jean-Claude Trichet znany jest ze swych jastrzębich wypowiedzi, ale dziś przeszedł samego siebie.

Stwierdzenie, że silny dolar leży w interesie USA nie odzwierciedla ostatnich wypowiedzi członków banku, że euro jest przewartościowane. Silne euro sprzyja zwalczaniu inflacji, która jak wynika z wypowiedzi Trichet, jest jedynym zmartwieniem ECB. Dobrze obrazują to jego słowa, że w kompasie ECB znajduje się tylko jedna igła. Na reakcję eurodolara nie trzeba było długo czekać, para ta już rano wyznaczyła nowe szczyty powyżej poziomu 1,53, a reakcja na słowa Trichet doprowadziła do dziennego maksimum na 1,5377. Waluta brytyjska wykorzystała słabość dolara i para GBP/USD pokonała opór na 2,00.

Pomimo sprzyjającej sytuacji na rynku międzynarodowym, złoty stracił na wartości. Rano wydawało się, że dynamiczne wzrosty kursu EUR/USD doprowadzą w krótkim czasie do złamania ostatnich wsparć na USD/PLN zlokalizowanych na poziomie 2,3000. Jednak popyt na walutę amerykańską pozwolił na skuteczną obronę tego poziomu.

Rekordowo wysokie notowania EUR/USD wraz z utrzymaniem kursu USD/PLN powyżej 2,3000, pozwoliły na wzrosty notowań EUR/PLN w okolice 3,5500. Wydaje się, że bezpośrednim powodem deprecjacji złotego jest realizacja zysków przez inwestorów zagranicznych. Wraz ze złotym na wartości straciły także waluty słowacka i czeska. Wydaje się, że dzisiejszy ruch traktować należy jako krótkoterminową korektę ostatnich wzrostów. Pierwszym sygnałem sugerującym, że zakres ewentualnego osłabienia złotego może być większy, będzie zamknięcie dnia powyżej poziomu 3,5700. Istotny wpływ na wycenę dolara a tym samym na waluty wschodzące będą miały jutrzejsze dane z amerykańskiego rynku pracy. Jeśli potwierdzą one słabość gospodarki USA, złoty ponownie powinien zyskać.


Dominika Barszcz
Andrzej Gondek
DM TMS Brokers

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TMS

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty słabnie przy rekordach eurodolara