Złoty spadł na poniedziałkowym otwarciu

20-08-2001, 09:39

Godzina 09.07 (Reuters) - Złoty spadł na otwarciu o jeden procent do dolara i euro z powodu obaw dotyczących propozycji w sprawie deficytu budżetowego na 2002 rok oraz w oczekiwaniu na wynik posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP), twierdzą dealerzy.

Na otwarciu dolara wycenianio na 4,3302 złotego, wobec 4,2900 na piątkowym zamknięciu, a euro było warte 3,9795 złotego, wobec 3,9375 w piątek.

Ministerstwo Finansów ma w poniedziałek rozpocząć dyskusje z innymi ministerstwami na temat ograniczeń wydatków i zamknięcia przyszłorocznego budżetu na proponowanym przez Ministerstwo Finansów poziomie 4,5 procent Produktu Krajowego Brutto (PKB).

Dealerzy twierdzą, że inwestorzy sprzedają złotego powodowani obawami, iż propozycje ograniczeń wydatków przedstawione ministerstwom w weekend nie wystarczą, by zamknąć przyszłoroczny deficyt na takim poziomie.

Ministerstwo Finansów ostrzegało w zeszłym tygodniu, że bez poważnych cięć deficyt budżetu w 2002 roku może wzrosnąć do ponad 11 procent PKB, wobec 3,9 procent planowanych na koniec tego roku.

Dealrze powiedzieli, że ubiegłotygodnowe dobre dane na temat inflacji i nie najlepsze dane o produkcji przemysłowej, które wykazały, że gospodarka jest tłamszona przez wysokie stopy procentowe, zwiększają szanse na obniżkę stóp procentowych, pomimo obaw o przyszłoroczny budżet.

RPP ma we wtorek rozpocząć swoje dwudniowe posiedzenie.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty spadł na poniedziałkowym otwarciu