Złoty stabilny przed kluczowymi danymi

  • Marek Rogalski
opublikowano: 13-11-2014, 00:00

FOREX Wśrodę nie doszło do większych zmian wyceny złotego.

Wprawdzie kurs dolara próbował podejść do 3,40 zł, ale bez braku wyraźniejszego wsparcia ze strony EUR/USD próba okazała się nieudana. Nowe spojrzenie na tę kwestię mogą przynieść dwie publikacje. Pierwsza to zaplanowane na dzisiejszy wieczór wystąpienie szefowej Fedu w Waszyngtonie, druga to piątkowe dane o październikowej sprzedaży detalicznej w USA. Kluczowe będzie to, jak Janet Yellen podejdzie do kwestii potencjalnych podwyżek stóp procentowych w USA w przyszłym roku. W komunikacie z 28 października Fed dał do zrozumienia, że najważniejsze będą oczekiwania inflacyjne, a te raczej nie budzą nadmiernego niepokoju.

W Polsce dziś opublikowane zostaną dane o inflacji konsumenckiej w październiku i bilansie na rachunku obrotów bieżących za wrzesień, a jutro szacunki PKB w III kwartale. Mediana oczekiwań rynku zakłada spadek inflacji o 0,4 proc. r/r, deficyt obrotów bieżących na poziomie 643 mln EUR oraz wzrost PKB o 2,8 proc. r/r. Wydaje się jednak, że niezależnie od ostatecznych wyników szanse na radykalniejszecięcie stóp procentowych (ponad 25 pkt. baz.) przez RPP na grudniowym posiedzeniu nie są duże. A taką możliwość rynek złotego już wkalkulowuje. Tym samym kluczowe dla dalszego rozwoju sytuacji wokół naszej waluty będzie zachowanie się EUR/USD. Wyraźne wyjście tej pary ponad poziom 1,25 mogłoby dać pretekst do zejścia USD/ PLN w okolice 3,35, przy utrzymywaniu się EUR/PLN w okolicach 4,21-4,22 zł.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Polecane