Złoty stopniowo traci

ISB
24-02-2009, 09:23

Po dwóch dniach wzrostów, złoty się osłabia. Rynek nie ucieszył się z porannych danych makro, a nastroje w całym regionie pogorszyła jeszcze agencja Moody's, która zagroziła obcięciem ratingu Ukrainy.

- Polska waluta jest najbardziej płynna w regionie, dlatego najmocniej traci - komentuje Piotr Bujak z BZ WBK.

Zdaniem analityków poniedziałkowa wspólna interwencja werbalna szefów banków centralnych w naszym regionie przyniosła tylko chwilowy efekt, ponieważ jednocześnie doszło do wzrostu awersji do ryzyka.

- Interwencje słowne mają krótkotrwałe efekt. Rynek bardziej potrzebuje działania, więc jeśli RPP w środę utrzyma stopy, pomoże złotemu - prognozuje Jarosław Janecki, główny ekonomista Societe Generale.

Poranek przyniósł poziomy zbliżone do tych z poniedziałku. Pierwsza reakcja na dane o sprzedaży detalicznej i bezrobociu to osłabienie złotego o około 2 grosze do głównych walut.

- We wtorek na rynku walutowym będzie panowała duża zmienność, ponieważ ścierają się dwie przeciwstawne siły wpływające na kursy walu naszego regionu,. Z jednej strony jest to skoordynowana interwencja werbalna przedstawicieli banków centralnych, a z drugiej dalszy wzrost awersji do ryzyka na świecie - powiedział ekonomista banku BZ WBK, Piotr Bujak.

Rynek czeka na jutrzejsze posiedzenie władz monetarnych. Co zrobi RPP?

- Bardzo prawdopodobne, że RPP ograniczy skalę obniżek kosztu pieniądza i po dwóch cięciach o 75 pb w grudniu oraz styczniu, zredukuje stopy maksymalnie o 0,25 punktu procentowego. Możliwe jednak, że całkowicie powstrzyma się od obniżki. Taki scenariusz byłby w krótkim terminie korzystny dla złotego, z drugiej jednak strony Rada musi mieć na względzie cel, jakim jest obecnie wspieranie rodzimej gospodarki w obliczu globalnego kryzysu finansowego i spowolnienia - czytamy w porannym komentarzu TMS Brokers.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty stopniowo traci