Złoty traci na wartości po fatalnym odczycie PMI

opublikowano: 02-01-2019, 10:29

Notowania złotego do głównych walut spadają po zaskakująco słabym odczycie wskaźnika PMI.

Wskaźnik PMI dla Polski w grudniu wyniósł 47,6 pkt. wobec 49,5 pkt. w listopadzie i wobec prognozy 49,5 pkt. - podała firma Markit.

Jak podaje firma Markit najnowszy wynik był najniższym od kwietnia 2013 roku.

"Według najnowszych danych polski sektor przemysłowy zakończył 2018 rok ze słabym wynikiem. Główny wskaźnik PMI zasygnalizował najsilniejsze pogorszenie warunków od kwietnia 2013 roku. Ponadto wielkość produkcji i liczba nowych zamówień uległy zmniejszeniu w najszybszym tempie od czerwca 2009 roku. Liczba nowych zamówień eksportowych i zaległości produkcyjne spadły piąty miesiąc z rzędu, a poziom zatrudnienia nie uległ znacznej zmianie od listopada. Grudniowe wyniki badań wykazały również najsłabszy wzrost kosztów produkcji od prawie półtora roku" - napisano w komentarzu do badań.

Złoty traci na wartości m.in. do euro, ale kurs na poziomie nieco ponad 4,30 zł to mniej więcej środek przedziału, w którym kurs EUR/PLN porusza się od lipca 2018 r.

Analitycy PKO BP przypominają, że również na przełomie lat 2011 i 2012 doszło do podobnego osłabienia PMI, spowodowanego słabnącym popytem zewnętrznym.

Analitycy mBanku dodają, że odczyt PMI potwierdza pogorszenie nastrojów konsumentów, która widać było w danych GUS i PMI.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu