Złoty traci w oczach, frank po 4,10 zł

opublikowano: 14-06-2016, 11:28

Notowania złotego spadają na łeb, na szyję. Kurs euro z łatwością przebił 4,40 zł, a frank podrożał od rana prawie o 5 groszy.

- Na złotego obecnie największy wpływ mają minorowe nastoje utrzymujące się na rynkach światowych. Lepsze niż oczekiwano dane o bilansie płatniczym w kwietniu i deflacji w maju w Polsce nie poprawiły nastrojów wokół krajowej waluty. Nadwyżka na rachunku obrotów bieżących wyniosła 594 mld euro natomiast wskaźnik CPI ukształtował się na poziomie -0,9% r/r wobec -1,1% r/r w poprzednim okresie. Dzisiaj zostaną opublikowane dane o inflacji bazowej. Silne wzrosty utrzymują się na parach EURPLN i USDPLN - komentuje Anna Wrzesińska, analityk Noble Securities.

- Na rynkach robi się naprawdę nerwowo. Tracą indeksy akcyjne, traci funt, traci także złoty i to w szybkim tempie. Tak naprawdę złoty traci mocniej od funta, w efekcie czego notowania GBPPLN pomimo obaw związanych z Brexitem idą w górę - dodaje Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

Jego zdaniem, do osłabienia złotego walnie przyczynił się Jerzy Kropiwnicki, nowy członek Rady Polityki Pieniężnej. Stwierdził on, że dopóki za  euro płacimy mniej niż 5 złotych, dla RPP nie stanowi to problemu.

- Jest to zaiste zaskakująca wypowiedź ze strony osoby, która akurat dla rynków walutowych nie jest obojętna. W okresie rynkowej nerwówki i odwrotu od rynków wschodzących (widocznego w ostatnim czasie np. na peso, gdzie Bank Meksyku nie jest sobie w stanie poradzić z deprecjacją) zachęta do spekulacji przeciwko walucie jest wyjątkowo zagadkowa, szczególnie od razu z wyznaczeniem rynkowi celu. Na reakcję nie trzeba było długo czekać – EURPLN momentalnie ruszył do góry, zaś bank Nomura od razu skomentował, że złoty jest szczególnie narażony w przypadku Brexitu - mówi Przemysław Kwiecień. 

Uwaga – Konkurs

Które z wystąpień publicznych w historii zrobiło na Tobie największe wrażenie? W kilku zdaniach odpowiedz na to pytanie i wygraj jeden z pięciu zestawów Fiszek ufundowanych przez Fiszki.pl (5 egz. x 2 tytuły - Wystąpienia publiczne i Szkoła tworzenia prezentacji). Nagrodzimy najciekawsze odpowiedzi wysłane na adres konkurs@pb.pl, do dnia 15.06.2016 do godz. 16.00

Z nagrodzonymi osobami skontaktujemy się na adres mailowy użyty w konkursie.

Regulamin >>>

Nagroda:

1.     „Wystąpienia publiczne w 4 dni” to pozycja, która krok po kroku nauczy Cię, jak się przygotować do dobrego wystąpienia, jak mówić, żeby Cię słuchano, i co mówić, żeby osiągnąć cel, który sobie założyłeś. Poznasz cechy dobrych mówców, dobre praktyki, sztuczki prezenterów i… często popełniane błędy. Dowiesz się też, jak działa mózg odbiorcy i dlaczego tak ważne jest pierwsze zdanie, które wypowiesz na scenie. Nauczysz się dobierać właściwe cytaty, tworzyć „legendy miejskie”, budować napięcie i zarządzać uwagą słuchaczy.

 2.    „Szkoła projektowania prezentacji w 4 dni” to tytuł bazujący na olbrzymim doświadczeniu autora. Dzięki niemu nauczysz się, jak określać cel prezentacji oraz jak budować jej strukturę, i dowiesz się, jak ważną rolę może odgrywać storytelling. Poznasz również zasady wzmacniania przekazu za pomocą obrazów i typografii oraz sposoby perswazyjnej prezentacji liczb i statystyk. Dowiesz się, jak działa mózg odbiorcy i jak projektować slajdy, żeby zostały właściwie odkodowane. Całą zdobytą wiedzę przećwiczysz w praktyce.

NAGRODZENI:

Marcin Stroński

Natalia Glinka

Zofia Mazurek

Katarzyna Bojkowska

Adam Studziński

Gratulujemy!

Zapisz

Zapisz

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Złoty traci w oczach, frank po 4,10 zł