Złoty traci w ślad za giełdami i eurodolarem

Marcin Kiepas
07-12-2009, 11:45

Złoty, podobnie jak inne waluty regionu, rozpoczął tydzień od osłabienia. O godzinie 11:38 kurs USD/PLN testował poziom 2,7421 zł, EUR/PLN 4,0648 zł, a CHF/PLN 2,6882 zł.

W piątek pod koniec dnia notowania tych par kształtowały się odpowiednio na poziomie 2,7230 zł, 4,0530 zł i 2,6850 zł.

Przekładające się na wzrost awersji do ryzyka spadki na europejskich parkietach oraz kontynuacja piątkowej przeceny EUR/USD tworzy dogodne warunki do osłabienia polskiej waluty. Obecnie nie ma powodów. żeby traktować je inaczej jak tylko zwykłą korektę. Nie ma bowiem pewności, że strach przed podwyżkami stóp procentowych przez Fed, który jest dziś widoczny na rynkach finansowych, zdominuje notowania w kolejnych tygodniach. A tylko wówczas należałoby zakładać silniejszą realizację zysków na giełdach i jednoczesny spadku EUR/USD, co prowokowałoby odpływ funduszy z rynków wschodzących, przekładając się na nieco trwalsze osłabienie złotego.

Dzisiejsze wzrosty USD/PLN, CHF/PLN i EUR/PLN nie zmieniają również układu sił na wykresach. W dalszym ciągu więc spadki tych par pozostają najbardziej prawdopodobnym scenariuszem na najbliższe tygodnie. W dwóch pierwszych przypadkach pierwszym celem są okolice 2,65 zł. Wspólna waluta powinna natomiast przetestować psychologiczny poziom 4 zł.

Marcin Kiepas
marcin.kiepas@xtb.pl
X-Trade Brokers DM

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Kiepas

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Złoty traci w ślad za giełdami i eurodolarem