Złoty uderzony przez rynkowe zawirowania

Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
opublikowano: 26-02-2021, 10:01

Jeszcze wczoraj rano złoty próbował nieco skorzystać na słabnącym dolarze (EURUSD wybił się ponad ważny opór przy 1,2176), ale już wieczorem sytuacja uległa wyraźnej zmianie.

Zaskakująco słaba aukcja 7-letnich obligacji skarbowych w USA, doprowadziła do niemalże skokowego przyspieszenia wzrostu rentowności amerykańskich obligacji na rynku wtórnym. W przypadku papierów 10-letnich dotarliśmy do 1,60 proc., co nie pozostało bez echa na globalnych rynkach przez które przelała się fala risk-off. Tąpnęła Wall Street, cofnęły się ryzykowne waluty na czym wyraźnie zyskał dolar. EURUSD przez długi czas pozostawał ponad poziomem 1,22, ale ostatecznie też się poddał. Podczas nocnego handlu w Azji zjechaliśmy dodatkowo poniżej wybitych wcześniej 1,2176 schodząc w rejon wsparć przy 1,2135. To wszystko nie pozostało bez wpływu na złotego. USDPLN powrócił ponad 3,70 i nad ranem ustanowił szczyt przy 3,7231. Z kolei EURPLN pozostał wokół 4,5150, po tym jak jeszcze wczoraj wieczorem powrócił w okolice 4,52. Wyraźne odbicie widać na CHFPLN, który powrócił ponad 4,10. Dzisiaj z głównych relacji słabszy jest tylko GBPPLN, który spada do 5,1750 - to efekt wspomnianej ucieczki inwestorów od ryzykownych aktywów, na czym funt mocno traci (GBPUSD spadł poniżej 1,40).

Co dalej? Wczoraj wieczorem mieliśmy wystąpienia kolejnych członków FED (Bostic, Bullard, George), którzy nie wydawali się być nadmiernie przejęci tym co od kilku tygodni dzieje się na rynku długu. Przewijał się wątek prezentowany wcześniej też przez Powella i Claridę, że wzrosty rentowności są czymś naturalnym w obliczu spodziewanego ożywienia gospodarki, ale w opinii Fed droga do realizacji celów pozostaje daleka i nie ma powodu do wcześniejszego ogłaszania zmian w polityce monetarnej. W efekcie po wieczornym wyskoku rentowności sytuacja zaczęła się uspokajać, rano dla papierów 10-letnich powróciły one poniżej 1,50 proc. Tym samym o ile jeszcze podczas handlu w Azji było nerwowo, o tyle na otwarciu w Europie widać chęć do kupowania dołków. EURUSD próbuje odbijać od 1,2135, a kontrakty na S&P500 po zejściu w okolice 3800 pkt. wzrosły już o 30 pkt. W efekcie nieśmiało straty próbuje odrabiać też złoty. Zmienność pozostaje jednak duża. Dzisiaj dodatkowo mamy ostatnią sesję miesiąca, co może powodować jakieś księgowe przepływy. Kluczowe będzie to, czy rynek uzna, że wczorajszy wyskok rentowności amerykańskich obligacji mógł jednocześnie sygnalizować przesilenie w trendzie wzrostowym i sytuacja zacznie się stabilizować, czy też problemy dopiero się pojawią rozlewając się na inne klasy aktywów... W przypadku złotego pamiętajmy dodatkowo o dwóch rzeczach - po pierwsze nastawienie wokół rynków EM może być coraz bardziej chwiejne, po drugie sytuacja pandemiczna w Polsce może być coraz mniej stabilna przekładając się na wzrost ryzyka powrotu obostrzeń.

Wykres dzienny EURUSD

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane