Złoty w czwartek mocniejszy

Polska Agencja Prasowa SA
05-01-2006, 17:07

Napływ kapitału zagranicznego do Polski spowodował, że złoty w ciągu dnia znalazł się poniżej 3,80 za euro. Zdaniem dilerów wzrostowy trend polskiej waluty powinien się utrzymać w najbliższym czasie. Rentowność obligacji lekko wzrosła.

Napływ kapitału zagranicznego do Polski spowodował, że złoty w ciągu dnia znalazł się poniżej 3,80 za euro. Zdaniem dilerów wzrostowy trend polskiej waluty powinien się utrzymać w najbliższym czasie. Rentowność obligacji lekko wzrosła.

    Około godz. 10 euro kosztowało poniżej 3,80 zł, co oznacza, że złoty był najmocniejszy od czerwca 2002 roku.

    Natomiast około 16.20 euro wyceniano na 3,8010 zł wobec 3,7970 zł po godz. 10.00 i 3,82 zł w środę na zamknięciu. Z kolei dolara wyceniano na 3,1450 zł wobec odpowiednio 3,1355 zł i 3,1630 zł.

    "Bardzo spokojna sesja, niewiele się działo. Kurs złotego przez cały dzień utrzymywał się w okolicach 3,80 wobec euro, 3,15 do dolara, a eurodolar wokół 1,2100" - powiedział PAP Andrzej Krzemiński, diler Banku BPH.

    "Mamy lekkie umocnienie złotego. Ten trend może trwać nadal. Poziom 3,80 stanowi wsparcie do euro/złoty, którego przełamanie oznaczać będzie silny ruch w dół" - dodał.

    Euro kosztowało 1,2090 dolara wobec 1,2098 dolara po 10.00 i 1,2083 dolara w środę.

    "Niewątpliwie złotemu pomogło osłabienie dolara na rynku międzynarodowym i rosnąca aktywność inwestorów zagranicznych, wracających do gry po świątecznej przerwie. (...) Ruch ten przekładał się na szybkie i znaczne spadki kursu dolar/złoty oraz wolniejsze euro/złotego" - napisali analitycy WGI w komentarzu dziennym.

    Negatywne dane, które napłynęły we wtorek z gospodarki amerykańskiej, dotyczące wartości indeksu ISM (54,2 pkt. wobec prognozowanych 57,5) oraz wydatków budowlanych (0,2 proc. wobec oczekiwań na poziomie 0,7 proc.) utwierdziły inwestorów w przekonaniu o słabnącej atrakcyjności dolara i skierowały szczególną uwagę w stronę opublikowanego we wtorek wieczorem zapisu z grudniowego posiedzenia FOMC. Odnalezione tam wzmianki o tym, że w opinii części decydentów stopy procentowe są już na poziomie neutralnym, wzmogły obawy o rychłe zakończenie cyklu podwyżek stóp przez FED. Inwestorzy rozpoczęli odwrót od aktywów amerykańskich, poszukując dla swoich lokat młodszych i bardziej prężnych rynków.

    Napływ kapitału do Polski WGI wiąże z udaną aukcją obligacji dwuletnich OK0408, gdzie popyt okazał się większy od podaży o 360 proc., spadkiem rentowności na rynku wtórnym oraz dużym zainteresowaniem akcjami polskich przedsiębiorstw.

    W opinii dilerów aprecjacji złotego sprzyja też minister finansów Teresa Lubińska, która stwierdziła, iż silny złoty jest zjawiskiem naturalnym, na które nie można nic poradzić.  "Sytuacja w kraju i na świecie sprzyja dalszym wzrostom wartości złotego. Do ostatniego tygodnia stycznia oczekiwania związane z wymianą na rynku przychodów z mającej nastąpić emisji euroobligacji mogą zwiększać sentyment do naszej waluty" - uważają eksperci WGI.

    Na rynku długu w czwartek około godziny 16.30 dochodowość dwuletnich papierów wynosiła 4,51 proc. wobec 4,49 proc. po 10.00 rano i 4,49 proc. w środę, pięcioletnich 4,84 proc. wobec 4,83 proc. i 4,89 proc., a dziesięcioletnich 5,03 proc. wobec 5,0 proc. i 5,01 proc.

    "Początek sesji był bardzo dobry, obserwowaliśmy silny wzrost papierów 5- i 10-letnich z uwagi na mocnego złotego i rosnące rynki bazowe. W następnym tygodniu resort finansów będzie oferował obligacje dziesięcioletnie, których podaż będzie duża i wyniesie 1,8-2,8 mld zł. W związku z tym obligacje 10-letnie są chętnie sprzedawane przez inwestorów pod ten przetarg. Jest szansa na odkupienie tych papierów taniej. Piątkowe otwarcie może być lekko niższe z uwagi na czynniki podażowe, aukcyjne" - powiedział PAP Andrzej Skraba, diler Societe Generale.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Złoty w czwartek mocniejszy